חדשות

ההשפעה של סוכרת על כאב ותפקוד חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Arthritis Care & Research)

06/04/2020

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך, עוצמת הכאבים והתפקוד הגופני והנפשי היו גרועים יותר בנוכחות סוכרת, בהשוואה לחולים עם אוסטיאואתריטיס בלבד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת מובילה להחמרת כאבי ברכיים על-רקע אוסטיאוארתריטיס, ממצאים שייתכן ונובעים מהשמנה חמורה יותר ומחלה מתקדמת יותר בחולים עם שתי המחלות. כעת הם ביקשו לבחון אם כאבי ברכיים על-רקע אוסטיאוארתריטיס והמצב הבריאותי גרועים יותר בחולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת.

 

מדגם המחקר כלל 202 חולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת ו-2,279 חולים עם אוסטיאוארתריטיס ללא-סוכרת, אשר נכללו במדגם Osteoarthritis Initiative. מדד KOOS (Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score) ומדד דירוג NRS (Numerical Rating Scale) שימשו להערכת כאבי ברכיים. התפקוד הגופני והנפשי נבחנו על-פי מדדי SF-12 (Short Form 12) ו-CES-D (Center for Epidemiological Studies – Depression Scale).

 

מהתוצאות עולה כי חולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת דיווחו על כאבי ברכיים חמורים יותר ומדדי תפקוד גופני ונפשי שהיו גרועים יותר, בהשוואה לחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך וללא סוכרת. בקרב אלו עם סוכרת חומרת כאבי ברכיים הייתה גדולה יותר על-פי מדדי KOOS ו-NRS, ללא תלות במדד מסת הגוף, חומרת אוסטיאוארתריטיס, גיל ומין. ההשפעה השלילית של סוכרת תועדה גם בהערכת הבריאות הגופנית והנפשית לפי מדדי SF-Physical Component Score, SF-Mental Component Score ו-CES-D.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך עוצמת הכאב הממוצעת הייתה גדולה יותר בקרב חולי סוכרת והתפקוד הגופני והנפשי היו גרועים יותר, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. ניתוח סטטיסטי העיד כי סוכרת הינה גורם סיכון לכאב חמור יותר, כמו גם וללא תלות במדדי מסת גוף וחומרה הדמייתית של אוסטיאוארתריטיס.

 

 

Arthritis Care & Research 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני