חדשות

חשיבות גישה מולטי-דיציפלינרית בניתוחים אונקולוגיים של עמוד השדרה (Spine)

06/11/2020

 

מגפת הקורונה הובילה לשינוי ניכר בגישת הטיפול הרפואי עם השפעה רבה על תחום ניתוחים אונקולוגיים של עמוד השדרה. עדיין ישנה עדיפות לניתוחי חירום, אך במקרה של גידולים בעמוד השדרה יש להגדיר טוב יותר אילו מצבים דורשים טיפול חירום.

 

פאנל מומחים שכלל מנתחי עמוד-שדרה, מנתחים אונקולוגיים של עמוד-שדרה ואונקולוגים מומחים לקרינה התכנס במטרה לבחון את התרחישים הנפוצים ביותר במהלך מגפת הקורונה.

 

גרורות לעצמות מזוהות לעיתים באופן אקראי במהלך מעקב, או מאובחנות בעקבות תסמינים קליניים כמו כאב, שבר פתולוגי ו/או תסמינים נוירולוגיים. גידולים ראשוניים של עמוד השדרה הם הרבה יותר נדירים ולעיתים רחוקות מאוד מתייצגים באופן אקוטי. הצעד הראשון הוא לחשוד במצב נדיר זה, בכדי להימנע מטיפול בגידול ראשוני כאילו מדובר בגרורה.

 

מרבית הניתוחים המורכבים, דוגמת כריתה מלאה, כרוכים בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים במקרים של ממאירויות בדרגה נמוכה, דוגמת כורדומה או כונדרוסרקומה, כאשר בנוכחות זמינות מוגבלת של יחידות טיפול נמרץ, עדיף לדחות את ההתערבות הניתוחית במספר שבועות, שכן זו אינה צפויה להשפיע על הפרוגנוזה בשל קצב הגדילה האיטי של גידולים אלו.

 

יש להקפיד על הפרוטוקולים המקובלים לסרקומות מסוג Ewing Sarcoma ו-Osteogenic Sarcoma למחלה מקומית וסיסטמית. באשר לסרקומה מסוג Ewing Sarcoma, לאחר הקורסים הראשונים של טיפול כימותרפי, ניתן לבחור בטיפול קרינתי במקום ניתוח בתקופת הקורונה. בחולים מדוכאי חיסון, חשוב להקפיד על מרחק מאחרים שנדבקו בנגיף או אלו שבאו במגע עם חולים בנגיף.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בתקופת הקורונה ישנה חשיבות גדולה יותר מהרגיל לגישה מולטי-דיציפלינרית ותהליכי קבלת החלטות משותפים במטרה לקבוע את תכנית הטיפול בחולים אלו.

 

Spine. 2020;45(19):1386-1394

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני