חדשות

רגישות מוגברת לכאב בקב צעירים עם JIA (מתוך Arthritis Res Ther)

05/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Research & Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי במבוגרים צעירים עם JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) ממושך ייתכנו שינויים בתחושה ורגישות לכאב, בהשוואה לביקורות.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון לראשונה את תפיסת הכאב, רגישות לכאב ודיווח עצמי על כאב בקרב מבוגרים צעירים עם JIA ממושך, בהשוואה לביקורות.

 

המחקר כלל ילדים מנורבגיה עם אבחנה של JIA בין 1997 עד 2004 וקבוצת הביקורת כללה משתתפים תואמים בגיל ומין. בביקורי מעקב בשנים 2015-2017 השלימו החוקרים הערכה תחושתית כמותית באמצעות QST (Quantitative Sensory Testing), שכלל זיהוי סף חם וקר, ספי כאב בעת חשיפה לחום וקור, סף כאב בעקבות לחץ ובדיקה להערכת כאב עקב חום מעל לסף.

 

מדגם המחקר כלל 96 מבוגרים צעירים עם JIA (71% נשים, גיל חציוני של 22.7 שנים, משך מחלה של 16.1 שנים) ו-109 ביקורות (71% נשים, גיל חציוני של 23.5 שנים).

 

בקרב משתתפים עם JIA תועדו ספים נמוכים יותר להופעת כאב בעת חשיפה ללחץ, בהשוואה לביקורות, בגפה העליונה (888 kPa לעומת 1029 kPa, בהתאמה) ובגפה התחתונה (702 kPa לעומת 760 kPa, בהתאמה). בקרב משתתפים עם מחלה לא-פעילה תועדו הספים הנמוכים ביותר לכאב בעת חשיפה ללחץ וסף כאב בעת חשיפה לקור, בהשוואה לחולים בהפוגה ללא טיפול תרופתי ואלו עם מחלה פעילה.

 

החוקרים מדווחים על הבדלים קטנים בספי זיהוי חום/קור ובספי הופעת כאב בעקבות חשיפה לחום/קור בקרב חולים עם JIA, בהשוואה לביקורות. חציון הטמפרטורה שנדרשה לעורר כאב בדרגה 6 בסולם מספרי של 0-10 במבחני גירוי חום מעל לסף היה נמוך יותר בקרב חולים עם JIA, בהשוואה לביקורות (46 מעלות צלזיוס לעומת 47 מעלות צלזיוס). החוקרים לא זיהו קשר בין דיווח עצמי אודות כאב ובין ספי כאב.

 

החוקרים כותבים כי לממצאי המחקר עשויה להיות חשיבות רבה והם תומכים בחשיבות טיפול מוקדם להשגת הפוגה ללא-כאב בהקדם.

 

Arthritis Res Ther. 2020;22

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני