חדשות

השוואת תוצאות קיבוע ניתוחי באמצעות פלטה לעומת רדוקציה סגורה בטיפול בשברי רדיוס דיסטאלי (JAMA Surgery)

26/01/2021

 

קיבוע באמצעות פלטה אינו עדיף על רדוקציה סגורה לשיפור כאב או תפקוד בקשישים עם שבר רדיוס דיסטאלי עם תזוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

 

מדגם המחקר כלל 166 מבוגרים בגילאי 60 שנים ומעלה, עם שבר עם תזוזה של הרדיוס הדיסטאלי. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ניתוחי או לא-ניתוחי; החוקרים גם עקבו אחר 134 חולים נוספים עם אותה פציעה אשר סירבו להקצאה האקראית ויכלו לבחור בין קיבוע ניתוחי עם פלטה או רדוקציה סגורה.

 

התוצא העיקרי היה מדדי הערכת שורש כף היד ע"י החולים, אשר התבססו על שאלון בן 15 שאלות להערכת כאב ותפקוד; המדדים נעו בסולם שבין 0-100, כאשר מדד גבוה יותר מעיד על תוצאות גרועות יותר.

 

לאחר 12 חודשים, לא תועדו הבדלים בעלי חשיבות קלינית בין קיבוע פלטה ובין רדוקציה סגורה בממוצע מדדי הערכת שורש כף היד (19.8 לעומת 21.5 נקודות). החוקרים מציינים כי הבדל של 14 נקודות ומעלה נחשב הבדל בעל חשיבות קלינית.

 

לאחר ניתוח רב-משתני, שכלל תקנון לגיל ומין, לא תועד עוד הבדל מובהק סטטיסטית בין קבוצות הטיפול במדדי הערכת המטופלים את תוצאות שורש כף היד לאחר 12 חודשים. החוקרים גם לא זיהו הבדלים בין הקבוצות במדדי הכאב לאחר 12 חודשים.

 

עם זאת, מדדי הצלחת הטיפול בעיניי החולים היו מעט גבוהים יותר בקרב חולים לאחר קיבוע ניתוחי עם פלטה, בהשוואה לאלו שעברו רדוקציה סגורה של השבר. לאחר 3 חודשים, 81% מהחולים לאחר ניתוח ו-67% מאלו שטופלו ללא-ניתוח דירגו את הטיפול בהם כמוצלח מאוד או כמוצלח.

 

לאחר שישה חודשים, ארבעה חולים בקבוצת רדוקציה סגורה אובחנו עם חוסר-איחוי של השבר, כאשר בשלושה מהמקרים הללו נדרשה התערבות ניתוחית; לא תועדו מקרים של חוסר-איחוי של השבר בחולים לאחר קיבוע ניתוחי עם פלטה.

 

בנוסף, 12 חולים לאחר רדוקציה סגורה פיתחו סיבוכים, זאת בהשוואה ל-6 חולים לאחר ניתוח. סיבוכים דרשו טיפול ניתוחי ב-6 חולים בקבוצת הטיפול השמרני וב-2 חולים בקבוצת ההתערבות הניתוחית.

 

החוקרים מציינים כי התוצאות בקשישים, שהם פחות פעילים ויכולים להימנע מעבודה או פעילויות פנאי אשר עלולים להשפיע לרעה על ההחלמה, אינן בהכרח תקפות למבוגרים צעירים יותר. לאור הדרישה המוגברת לפעילות בקרב חולים צעירים יותר, שהם פעילים יותר ולא יכולים להימנע משימוש בגפה השבורה, סבירות נמוכה יותר להחלמה מוצלחת של שבר רדיוס דיסטאלי עם רדוקציה סגורה.

 

JAMA Surgery, online January 13, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני