חדשות

האם יש תועלת להפחתת משקל לפני ניתוח החלפת ברך? (Joint Bone Spine)

01/02/2021

 

הפחתת משקל קצרת-טווח לפני ניתוח החלפה מלאה של הברך אינה צפויה להפחית את הסיכון הניתוחי או להביא לשיפור בתוצאות ואף עלולה לתרום להתפתחות השמנה סרקופנית, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה שפורסמו בכתב העת Joint Bone Spine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הצביעו על סיכון מוגבר לזיהומים לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך בחולים עם מדד מסת גוף גבוה, בעיקר בנוכחות מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה. לאור זאת, עלתה האפשרות כי הפחתת משקל לפני הניתוח עשויה להיות חשובה, אך אין עדויות בנושא. יתרה מזאת, להפחתת משקל עלולה להיות השפעה שלילית עקב אובדן שריר והתפתחות השמנה סרקופנית.

 

החוקרים השלימו סקירה ביקורתית ובחנו את העדויות התומכות בהפחתת משקל במבוגרים עם השמנה ואוסטיאוארתריטיס מתקדם של הברך. הם התמקדו בשלושה תחומים עיקריים: הסיכון לסיבוכי ניתוח החלפת ברך עם השמנה חמורה לעומת השמנה (מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה לעומת 30.0-39.9 ק"ג למטר בריבוע); המלצות לירידה במשקל בחולים עם אוסטיאוארתריטיס מתקדם של הברך; תוצאות ניתוח החלפת מפרק ברך לאחר ירידה במשקל טרם הניתוח.

 

מהנתונים בספרות הרפואית עולה כי אין קשר ברור בין ירידה במשקל ובין ירידה בסיבוכי ניתוחים להחלפת מפרק הברך ואין עדות כי הפחתת מדד מסת הגוף מסף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה אל מדד של עד 39.9 ק"ג למטר בריבוע מובילה להפחתת הסיכון לסיבוכים לאחר-ניתוח.

 

מחקרים שהצביעו על תועלת של הפחתת משקל בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך לא כללו חולים עם מדדי מסת גוף גבוהים יותר (40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה) או אוסטיאוארתריטיס מתקדמת יותר של הברך. יתרה מזאת, אין עדויות ברורות המעידות על התועלת של הפחתת משקל לפני-ניתוח כנגד סיבוכים של ניתוח להחלפת מפרק הברך.

 

מדובר בפערי מידע חשובים והחוקרים סבורים כי בקביעת ההמלצות להפחתת משקל לפני ניתוח החלפת מפרק ברך יש לקחת בחשבון את אי הודאות סביב הנושא.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אין עדויות התומכות בתועלת של הפחתת משקל לפני ניתוח החלפת מפרק ברך. עד להשלמת פערי המידע בנושא זה, ההמלצה לרופאים היא לשקול את הצרכים והסיכון של כל מטופל לגופו לפני המלצה על הפחתת משקל.

 

Joint Bone Spine, online December 2, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני