חדשות

התועלת של Ivabradine לטיפול בתסמונת טכיקרדיה תנוחתית (J Am Coll Cardiol)

17/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב- Ivabradine (קוראלאן), המשמשת לטיפול באי-ספיקת לב, עשויה להקל על התסמינים האופייניים לתסמונת טכיקרדיה תנוחתית (Postural Orthostatic Tachycardia Syndrome, או POTS).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תסמונת POTS הינה הפרעה מורכבת, הפוגעת במצב התפקודי ובאיכות החיים של החולים ואפשרויות הטיפול הזמינות במקרים אלו הן מוגבלות. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעות של Ivabradine על קצב הלב, איכות החיים ורמות נוראפינפרין בדם של חולים עם תסמונת POTS היפר-אדרנרגית, המוגדרת בנוכחות רמות נוראפינפרין של מעל 600 פיקוגרם/מ"ל בדם ותוצאות חריגות במבחן שולחן נטוי (Tilt Table).

 

מדגם המחקר כלל 22 חולים (גיל ממוצע של 33.9 שנים, 21 נשים) עם תסמונת POTS היפר-אדרנרגית, אשר לקחו חלק במחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, להערכת Ivabradine. המשתתפים חולקו להתחלת טיפול ב- Ivabradine או פלסבו למשך חודש אחד ולאחר מכן חצו לטיפול השני למשך חודש.

 

החוקרים מדווחים כי מהנתונים עולה כי חלה ירידה משמעותית בקצב הלב בין קבוצת הפלסבו וקבוצת הטיפול ב- Ivabradine (p<0.001). חולים דיווחו על שיפור משמעותי באיכות החיים ותפקוד גופני וחברתי. עוד תועדה ירידה בולטת ברמות נוראפינפרין בדם בזמן עמידה עם הטיפול ב- Ivabradine.

 

במהלך המחקר לא תועדו תופעות לוואי משמעותיות עם Ivabradine, דוגמת ברדיקרדיה או תת לחץ דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Ivabradine הינו טיפול בטוח ויעיל לשיפור קצב הלב ואיכות החיים בחולים עם תסמונת POTS היפר-אנדרנרגית.

 

J Am Coll Cardiol. 2021;77;861-871

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני