חדשות

תועלת מפתיעה לטיפול הורמונאלי למנופאוזה (Menopause)

17/03/2021

 

התועלת של טיפול הורמונאלי להקלה על תסמיני מנופאוזה כוללת בין היתר הפחתת טיולים ליליים לשירותים עבור חלק מהנשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

מדגם המחקר כלל 245 נשים לאחר-מנופאוזה שקיבלו סוגים שונים של טיפול הורמונאלי והיו במעקב למשך שישה חודשים. הנשים חולקו לארבע קבוצות: 133 נשים טופלו באסטרוגן עם פרוגסטרון, 47 נשים לאחר כריתת רחם קיבלו אסטרוגן בלבד, 33 נשים קיבלו טיפול בקומפלקס אסטרוגן סלקטיבי לרקמה ו-32 נשים לא קיבלו כל טיפול. כל המשתתפות השלימו שאלונים לפני התחלת טיפול ושוב שישה חודשים לאחר טיפול הורמונאלי.

 

מהנתונים עולה כי שיעור הנשים שהתעוררו פעמיים ויותר לשירותים בלילה ירד מ-28% בתחילת המחקר ל-16% לאחר הטיפול (p<0.001). החוקרים כתבו כי השיפור נבע בעיקר משיפור איכות השינה של נשים שטופלו באסטרוגן עם פרוגסטרון וקומפלקס אסטרוגן סלקטיבי לרקמה.  בקבוצה הראשונה, מדדי שינה כפי שנקבע על-פי שאלונים השתפרו מחציון של 5.5 בתחילת המחקר למדד אפסי לאחר הטיפול. בקבוצה השניה, מדדי השינה ירדו מחציון של 10 נקודות בתחילת המחקר ל-4.5 נקודות לאחר הטיפול.

 

אחוז הנשים תחת טיפול באסטרוגן בלבד אשר דיווחו כי התעוררו לפחות פעמיים לשירותים במהלך הלילה גם ירד מ-25% בתחילת המחקר ל-21% לאחר שישה חודשים מתחילת טיפול (p=0.03). עם זאת, בקבוצה זו לא חל שינוי במדדי השינה. במקום זאת, תועדה ירידה באחוז הנשים שדיווחו על צורך דחוף במתן שתן במהלך הלילה, מ-36% בתחילת המחקר ל-19% לאחר הטיפול (p=0.039).

 

מחקר זה מצביע על ירידה משמעותית בנוקטוריה והנטל שלה כאשר ניתנו אפשרויות טיפול הורמונאלי שונות למשך שישה חודשים. הממצאים עשויים לנבוע משיפור משמעותי באיכות השינה.

 

Menopause 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני