חדשות

עדויות נוספות תומכות בהתערבויות תזונתיות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס ה- Rheumatology Winter Clinical Symposium)

23/03/2021

 

לעיתים קרובות, ממליצים לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית על התערבויות תזונתיות במטרה להביא לשיפור בתסמיני מחלת המפרקים וכעת יש עדויות התומכות בחשיבות הרכב התזונה על תסמיני דלקת מפרקים שגרונית. מנתונים שהוצגו בכנס ה-Rheumatology Winter Clinical Symposium עולה כי למזונות מסוימים תתכן השפעה חיובית על התוצאות הקליניות בחולים אלו.

 

מחקרים אקראיים ומבוקרים תמכו בתוסף התזונה Biqi – עשב מרפא סיני מסורתי – כמו גם כורכום, ביחד עם התקדמות במאמצים לתכנן דיאטה אנטי-דלקתית ערבה לחך המשנה לטובה את הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול ומטבולום סיסטמי תוך שיפור התוצאות הקליניות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית.

 

רופאים רבים ממליצים על דיאטה ים-תיכונית, אך חלק מהחוקרים הגיעו למסקנה כי דפוס תזונה זה חסר מרכיבים אנטי-דלקתיים מרכזיים מאזורים אחרים בעולם, כולל ג'ינג'ר, תה ירוק, פלפל שחור, כורכום וטחינה, כולם נתמכים ע"י עדויות המעידות על השפעות חיוביות להקלה על כאב ונפיחות מפרקים בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית. החוקרים ביקשו לפתח דיאטה אנטי-דלקתית אשר תזכה לשם ITIS.

 

בכנס השנתי מטעם ה-ACR הציגו מומחים את הממצאים החיוביים של מחקר בתווית-פתוחה להערכת ITIS ב-17 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית פעילה. הדיאטה לא דרשה מאמץ רב עבור החולים וההיענות לדיאטה הייתה טובה. ב-11 חולים תועדה תגובה טובה לדיאטה, אשר הוגדרה כשיפור של לפחות 50% במדדי כאב. מנגנון ההשפעה של הדיאטה עדיין מצוי בשלבי מחקר.

 

נטילת קפסולות Biqi – הזמינות לרכישה דרך האינטרנט, הוכחו כיעילות ובטוחות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. בסין, שילוב קפסולות Biqi עם תכשירים אנטי-ריאמוטיים משמש לעיתים קרובות. בנוסף, סקירה שיטתית של מחקרים קודמים קבעה כי Biqi בשילוב עם Methotrexate היה יעיל יותר ומלווה בפחות תופעות לוואי, בהשוואה ל-Methotrexate בלבד.

 

כורכום משחק תפקיד חשוב בעולם הרפואה בשנים האחרונות. בעקבות מחקרים שתמכו במתן כורכום לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, מומחים רבים ממליצים לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית לצרוך כורכום כאמצעי להקלה על התסמינים.  בחולים עם אוסטיאוארתריטיס, 63% מהמטופלים בכורכום הדגימו תגובה לטיפול, זאת בהשוואה ל-38% מהביקורות. עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות במדדים מבניים של הברך כפי שנקבע לפי בדיקת MRI.

 

מתוך כנס ה- Rheumatology Winter Clinical Symposium

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני