חדשות

משלב טיפולים שמרניים משפר תפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של בסיס האגודל (JAMA Internal Medicine)

03/04/2021

 

משלב טיפולים שמרניים, הכולל הדרכה לטיפול-עצמי, ארגונומיה ואימוני ידיים, עשוי להוביל לשיפור משמעותי קלינית בתפקוד הידיים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של בסיס האגודל, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

מדגם המחקר כלל 204 משתתפים עם אוסטיאוארתריטיס של בסיס האגודל, אשר חולקו באקראי להשלמת הדרכה על טיפול-עצמי וארגונומיה בלבד (קבוצת השוואה), או למשלב דרכה זו עם סד לבסיס האגודל, תרגילי ידיים ומתן ג'ל Diclofenac (קבוצת התערבות). התוצאים העיקריים כללו את השיפור במדדי תפקוד הידיים לפי סולם Functional Index for Hand Osteoarthritis (0-30 נקודות) וכאב לפי סולם Visual Analog Scale (בסולם של 0-100 מ"מ).

 

תפקוד היד השתפר משמעותית יותר בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (הבדל של 1.7 נקודות בין הקבוצות), אך בשתי הקבוצות תועד שיפור דומה בכאב.

 

לאחר 12 שבועות, השיפור בתפקוד היד נותר משמעותית גדול יותר בקבוצת ההתערבות (הבדל של 2.4 נקודות בגובה השבוע), כמו גם בשיפור הכאב (הבדל של 8.6 מ"מ בין הקבוצות).

 

ממצאים אלו מעידים כי משלב זה מהווה התערבות שמרנית ויחסית בטוחה, עם עדות לתועלת קלינית ממושכת. השילוב של גישות שונות מספק התערבות המכוון כנגד היבטים שונים של אוסטיאוארתריטיס עם מעורבות בסיס האגודל, בעוד שהדרכה של המטופלים מתמקד רק בהיבט אחד.

 

JAMA Internal Medicine, online March 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני