חדשות

הנחיות חדשות אודות אימון מותאם אישית לאיזון לחץ דם (European Journal of Preventive Cardiology)

05/04/2021

 

מספר ארגונים רפואיים וצוותי מומחים פרסמו המלצות למרשם לאימון גופני לאיזון לחץ דם גבוה, אך הניסיון להתאים באופן אישי פעילות גופנית לחולים מהווה אתגר לא-פשוט. כעת, איגודים קרדיולוגים באירופה פרסמו הצהרת קונצנזוס הכוללת אלגוריתם לפיתוח תכניות אימונים מותאמות כחלק מהגישה הכוללנית לטיפול בחולים בסיכון או עם לחץ דם גבוה.

 

ההצהרה מבוססת על סקירה שיטתית, כולל מטה-אנליזות, להכנת הנחיות אודות יעד לחץ הדם בשלוש קבוצות חולים: אלו עם יתר לחץ דם (מעל 140/90 מ"מ כספית), אלו עם לחץ דם תקין-גבוה (130-139/85-89 מ"מ כספית) ואלו עם לחץ דם תקין (מתחת ל-130/84 מ"מ כספית).

 

ההצהרה כוללת גם התייחסות לטווח הפחתת לחץ דם הצפוי עם כל פעילות. לדוגמא, פעילות אירובית בחולים עם יתר לחץ דם צריכה להוביל לירידה בלחץ דם סיסטולי בהיקף של בין 4.9- עד 12- מ"מ כספית ולירידה בלחץ דם דיאסטולי בהיקף שבין 3.4- עד 5.8- מ"מ כספית.

 

להלן עיקרי ההמלצות, בהתאם לקבוצות החולים:

 

·       חולים עם יתר לחץ דם: אימון אירובי כאימון גופני קו-ראשון; ואימוני תנגודת בעצימות נמוכה-עד-בינונית כטיפול קו-שני. בחולים לא-לבנים, יש לשקול אימון תנגודת דינאמי כקו-טיפול ראשון. ניתן לשלב אימון תנגודת עם אימון אירובי על-בסיס אישי במידה והרופא קובע כי צפויה תועלת מטבולית לאימון תנגודת.

 

·       חולים עם לחץ דם תקין-גבוה: אימון תנגודת דינאמי כקו-טיפול ראשון, אשר הסקירה השיטתית קובעת כי הוביל לירידה גדולה יותר בלחץ הדם, בהשוואה לאימון אירובי. אימון תנגודת איזומטרי צפוי להביא להשפעה דומה, אם לא עדיפה, להפחתת לחץ הדם, כמו אימון תנגודת דינאמי, אך היקף העדויות נמוך ואין עדויות רבות בנושא. שילוב אימון תנגודת דינאמי עם אימון אירובי עשוי להיות עדיף על אימון תנגודת דינאמי בלבד בחולים עם משלב גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם.

 

·       חולים עם לחץ דם תקין: אימון תנגודת איזומטרי עשוי לשמש כהתערבות קו-ראשון באלו עם היסטוריה משפחתית או מיילדותית של לחץ דם גבוה, או באלו עם השמנת-יתר או עודף-משקל עם לחץ דם תקין כעת. להמלצה זו יש מגבלה: מספר המחקרים בנושא מוגבל והעדויות אינן משכנעות. אימון אירובי אפשרי גם כן בחולים אלו, עם יותר מטה-אנליזות באיכות גבוהה מאשר ההמלצות התומכות באימון תנגודת דינאמי. לאור זאת, ההשפעות של אימון תנגודת איזומטרי לעומת אימון אירובי עשויות להיות מוגזמות ולשני משטרי האימון עשויות להיות השפעות דומות להפחתת לחץ הדם באלו עם לחץ דם תקין.

 

המומחים מדגישים כי דרושים מחקרים נוספים על-מנת לאשר את ההשפעות של אימון משולב להורדת לחץ הדם.

 

European Journal of Preventive Cardiology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני