חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי מאשר מערכת בינה מלאכותית ראשונה לזיהוי נגעים במעי הגס (מתוך הודעת ה-FDA)

12/04/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) הודיע על אישור ראשון מסוגו של מערכת בינה מלאכותית אשר תסייע בזיהוי נגעים במעי הגס במהלך בדיקת קולונוסקופיה.

 

מערכת GI Genius מזהה אזורים במעי הגס בהם פוליפים או גידולים עשויים להיות ממוקמים ומסייעת לרופאים לבחון לעומק את האזורים ולספק טיפול במידת הצורך.  בעקבות האישור הנוכחי, לרופאים יש כעת כלי היכול לסייע בשיפור היכולת לזהות נגעים במערכת העיכול, אשר עלולים היו להתפספס בעבר.

 

מערכת GI Genius כוללת תוכנה וחומרה שנועדו לעבוד עם אנדוסקופ. המערכת מתבססת על לימוד מכונה לזיהוי פוליפים אפשריים במהלך קולונוסקופיה ומסמנת אזורים אלו בריבוע ירוק בווידיאו המופק ממצלמת האנדוסקופ, עם צליל קצר וחלש. רופאים מחליטים אם אכן קיים נגע אמיתי ואם לדגום או להסיר אותו. המערכת אינה משמשת לאבחנה של הנגעים ואינה ממליצה על טיפול.

 

האישור הנוכחי מבוסס על תוצאות מחקר שכלל 700 משתתפים בגילאי 40-80 שנים שעברו בדיקות קולונוסקופיה כחלק מבדיקת סקר לסרטן מעי גס ורקטום, ניטור, בדיקת השלמה לאחר תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה, או בשל תסמינים המעלים חשד לסרטן מעי גס.

 

מבין המשתתפים, 263 השלימו בדיקת סקר כל שלוש שנים ויותר. החוקרים חילקו באקראי את המשתתפים לקבוצה שכלל 136 משתתפים שעברו קולונוסקופיה סטנדרטית עם מערכת GI Genius ו-127 שעברו קולונוסקופיה ללא מערכת בינה מלאכותית.

 

באמצעות מערכת בינה מלאכותית, הרופאים זיהו אדנומות או קרצינומות שמאוחר יותר אושרו בבדיקות מעבדה ב-55.1% מהנבדקים. ללא המערכת, הרופאים זיהו נגעים אלו ב-42.0% מהמשתתפים.

 

בקרב משתתפים שהשלימו את בדיקת הקולונוסקופיה עם מערכת בינה מלאכותית הושלמו יותר ביופסיות, כולל מספר מעט גדול יותר של נגעים שלא היו אדנומות. עם זאת, הביופסיות לא הובילו לכל אירוע חריג כמו התנקבות, זיהום, דימום, או ביופסיות נוספות.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני