חדשות

כלי חדש עשוי לסייע בחיזוי הסיכון להידרדרות תפקוד כלייתי בחולים עם נפרופתיה סוכרתית (מתוך כנס NKF)

15/04/2021

 

כלי בינה מלאכותית עשוי לסייע לנבא תוצאות גישות טיפול בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-National Kidney Foundation.

 

מערכת KidneyIntelX כוללת סמנים בפלזמה ונתונים קליניים במטרה לנבא את הסיכון להידרדרות תפקוד כלייתי בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת מסוג 2. כעת ביקשו החוקרים לבחון את השימושיות הקלינית של המערכת בקרב רופאי משפחה בטיפול בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת.

 

באמצעות סקר אלקטרוני החוקרים פנו לרופאי משפחה והציגו פרופילים היפותטיים של חולים, אשר התבססו על שישה מרכיבים: אלבומינוריה, קצב פינוי גלומרולארי משוער, גיל, לחץ דם, ריכוז המוגלובין מסוכרר ותוצאת KidneyIntelX.כל רופא משפחה בחן שמונה פרופילים אקראיים מבין 42 פרופילים ייחודיים. לכל מטופל, רופא המשפחה היה צריך לבחור אם להמליץ על מתן מעכב SGLT-2 או לא, להגדיל את מינון הטיפול ב-ARB (Angiotensin Receptor Blocker) ואם להפנות את החולה לנפרולוג.

 

החוקרים מדווחים כי 401 רופאי משפחה השלימו את הסקר. תוצאת מערכת KidneyIntelX הייתה חשובה יותר מבדיקות סטנדרטיות בהחלט על מתן מרשם לטיפול במעכבי SGLT-2 והגדלת מינון הטיפול בתרופות לאיזון לחץ הדם.

 

כאשר מערכת KidneyIntelX העידה על תוצאה בסיכון גבוה, תועד סיכוי גבוה יותר למתן מרשם לטיפול במעכב SGLT-2 בשל מחלת כליות על-רקע סוכרת (יחס סיכויים של 1.64, רווח בר-סמך 95% של 1.29-2.08), העלאת מינון הטיפול ב-ARB (יחס סיכויים של 1.49, רווח בר-סמך 95% של 1.17-1.89) והפניה לנפרולוג (יחס סיכויים של 2.47, רווח בר-סמך 95% של 1.99-3.08), בהשוואה למצבים בהם לא נעשה שימוש במערכת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מערכת KidneyIntelX עשויה לסייע לרופאי משפחה להתאים את גישת הטיפול הטובה ביותר בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת.

 

מתוך כנס NKF

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני