חדשות

חסר ויטמין D עלול לפגוע בתפקוד השרירים (Journal of Endocrinology)

24/04/2021

 

ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Endocrinology עולה קשר אפשרי בין חסר ויטמין D ובין הפרעה בתפקוד שרירים, ממצאים העשויים לסייע לקשישים לשמור על כוח השרירים עם הגיל.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חסר ויטמין D מלווה בתסמיני מיופתיה של שריר שלד, כולל עייפות וחולשת שרירים. לאחרונה, מחקרים הציעו קשר בין מטבוליטים של ויטמין D ובין שמירה על תפקוד מיטוכונדריה בשריר שלד. עם זאת, העדויות הזמינות מוגבלות למודלים מעבדתיים ואין נתונים מבני אדם אודות ההשפעות של חסר ויטמין D על תפקוד המיטוכונדריה בשריר השלד.

 

להערכת הקשר בין ויטמין D ובין תפקוד השרירים, החוקרים בחנו את ההשפעות של חסר ויטמין D על תפקוד המיטוכונדריה בשריר השלד של עכברים. העכברים קיבלו דיאטה עם כמות תקינה של ויטמין D, או ללא ויטמין D, לתקופה של שלושה חודשים. דגימות דם ורקמת נאספו כל חודש להערכה כמותית של ריכוזי ויטמין D וסידן ולהערכת סמנים לקביעת מספר ותפקוד המיטוכונדריה בשריר.

 

לאחר שלושה חודשים של חסר ויטמין D תזונתי, תפקוד המיטוכונדריה בשריר השלד היה ירוד בעד 37%. ממצאים אלו מעידים כי חסר ויטמין D מפחית תפקוד מיטוכונדריה, בניגוד להפחתת מספר המיטוכונדריות בשריר השלד.

 

הפרעה בתפקוד המיטוכונדריה מפחיתה את כמות האנרגיה המיוצרת בשרירים, דבר המוביל לתפקוד שרירים לקוי. לאור זאת, מניעת חסר ויטמין D בקשישים עשויה לסייע בשמירה על תפקוד השרירים ובהפחתת הסיכון למחלות שריר.

 

Journal of Endocrinology 2021

 

לידיעה ב-MDLinx

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני