חדשות

האם יש המלצות מיוחדות לחולים עם מחלות ריאומטיות לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה? (Annals of the Rheumatic Diseases)

25/04/2021

 

בעקבות הפרסום אודות תגובת נוגדנים מופחתת בעקבות חיסונים כנגד נגיף הקורונה במושתלים, עולה השאלה האם הממצאים הללו תקפים גם לחולים עם מחלות אוטואימוניות תחת טיפול לדיכוי חיסוני. במכתב לעורך שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases דנים מומחים בסוגיה זו על-בסיס תוצאות מחקר שהתמקד בנושא.

 

במטרה להבין טוב יותר את התגובה החיסונית לחיסון כנגד נגיף הקורונה בחולים אלו, החוקרים בחנו את תגובת הנוגדנים בחולים עם מחלות ריאומטיות אשר השלימו את מנת החיסון הראשונה כנגד נגיף הקורונה.

 

המחקר כלל משתתפים עם מחלות ריאומטיות מרחבי ארצות הברית שגויסו למחקר הפרוספקטיבי דרך הרשת החברתית. אלו עם היסטוריה של זיהום בנגיף הקורונה הוצאו מהמחקר. החוקרים אספו נתונים דמוגרפיים, אבחנות של מחלות ריאומטיות וטיפולים בתכשירים אימונו-מודולטוריים וכן תוצאות בדיקות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בתחילת המחקר ושוב לפני מנת החיסון השניה.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין מאפיינים דמוגרפיים/קליניים ובין תגובת נוגדנים למתן החיסון כנגד נגיף הקורונה.

 

מדגם המחקר כלל 123 משתתפים שקיבלו את החיסון בין 8 בינואר ועד 12 בפברואר בשנת 2021. המחלות הריאומטיות הנפוצות כללו מחלת מפרקים דלקתית (28%), לופוס (20%), תסמונת שיוגרן (13%) ומחלות רקמת חיבור חופפות (29%). מבין המשתתפים, 28% דיווחו על נטילת טיפול אימונו-מודולטורי.

 

למרות שלא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין אלו תחת טיפול לדיכוי חיסוני ובין אלו שלא נטלו טיפול זה, בחולים עם מחלות ריאומטיות תחת טיפול DMARD ביולוגי או לא-ביולוגי תועדה ירידה אבסולוטית של 15% בתגובת הנוגדנים – ב-67.5% מאלו תחת טיפול זה תועדה תגובת נוגדנים מדידה, בהשוואה ל-82.4% מהחולים שלא נטלו טיפול ב-DMARD.

 

החוקרים מדווחים כי רמות נוגדנים מדידות תועדו ב-27.3% מהחולים תחת טיפול ב-Mycophenolate, בהשוואה ל-70.3% מאלו שנטלו תכשירי DMARD אחרים שאינם ביולוגיים ורק בשליש מהמטופלים ב-Rituximab, בהשוואה ל-76.2% מאלו שנטלו תכשירים ביולוגיים אחרים.

 

בחולים עם מחלות ריאומטיות תועדה בסך הכול תגובת נוגדנים טובה יותר בהשוואה לחולים מושתלים (74% לעומת 17%). למרות ששתי קבוצות החולים קיבלו טיפול לדיכוי חיסוני, ההשפעה של דיכוי חיסוני על התגובה לחיסון לא הייתה כה חמורה בחולים עם מחלות ריאומטיות.

 

Annals of the Rheumatic Diseases 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני