חדשות

מתן סטרואידים בזריקה לשריר אינו נחות בהשוואה למתן זריקה למפרק בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (מתוך כנס OARSI 2021 World Congress)

09/05/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס OARSI 2021 World Congress עולה כי מתן זריקות גלוקוקורטיקואידים לתוך השריר הדגים יעילות דומה לזו שתוארה עם מתן זריקות לתוך המפרק להקלה על כאב בחולים עם אוסטיאורתריטיס של הברך, אך ללא החשש מפני זיהום המפרק והאתגרים הכרוכים במתן הזריקה למפרק.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר שכלל 145 חולים עם אוסטיאוארתריטיס תסמינית של הברך, אשר קיבלו טיפול ב-Triamcinolone Acetonide במינון 40 מ"ג, אשר ניתן בזריקה לשריר או בזריקה למפרק, ולאחר מכן היו במעקב לאורך 24 שבועות.

 

מהנתונים עולה כי מדדי Knee Injury and Osteoarthritis Outcomes Scores לכאב השתפרו הן בעקבות טיפול בזריקה לתוך המפרק והן בעקבות זריקה לתוך השריר. השיפור במדדי כאב הגיע לשיא 4 שבועות לאחר הזריקה למפרק, נקודת זמן בה ההבדל מתוצאות זריקה לתוך השריר היה מובהק סטטיסטית. עם זאת, לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות בשיפור בכאב לאחר 8, 12 ו-24 שבועות.

 

עוד מדווחים החוקרים כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות בתוצאים המשניים שכללו את תסמיני החולים, נוקשות, תפקוד ומדדי ספורט ואיכות חיים.

 

בקבוצת החולים שקיבלו טיפול בזריקה לתוך המפרק תועדו יותר אירועים חריגים: 42% מהחולים דיווחו על אירוע חריג, זאת בהשוואה ל-33% מהחולים שטופלו בזריקה לשריר. האירועים החריגים שדווחו בקבוצת הטיפול בזריקה לשריר היו אירועים לא-חמורים, דוגמת כאבי ראש והסמקה.

 

החוקרים הסבירו כי למרות שהזריקה לשריר הייתה נחותה בהשוואה לזריקה לתוך המפרק לאחר 4 שבועות, הייתה לא-נחותה לאחר 8 ו-24 שבועות ויש לשקול אפשרות זו כאמצעי יעיל להקלה על כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

מתוך כנס OARSI 2021 World Congress

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני