חדשות

עדויות חדשות מקלות על החשש מפני סיבוכים קרדיווסקולאריים ארוכי-טווח במחלימי קורונה (JACC Cardiovasc Imaging)

12/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JACC: Cardiovascular Imaging מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש באנשי צוות רפואי שישה חודשים לאחר זיהום קל בנגיף הקורונה, מהן עולה כי לא תועדו סיבוכים קרדיווסקולאריים ארוכי טווח, בהשוואה למדגם תואם של משתתפים שלא נדבקו בנגיף הקורונה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיים חשש כי זיהום קל בנגיף הקורונה עלול להוביל למחלת לב וכלי דם. מטרתם הייתה לזהות שינויים קרדיווסקולאריים לאחר זיהום קל בנגיף הקורונה. לצורך כך, החוקרים גייסו משתתפים ממאגר COVIDsortium, מחקר פרוספקטיבי שכלל 731 אנשי צוות רפואי משלושה בתי חולים, אשר השלימו בדיקות לנגיף הקורונה לאורך 4 חודשים, עם עדות להתפתחות נוגדנים ב-157 מהם (21.5%).

 

שישה חודשים לאחר הזיהום, 74 משתתפים עם נוגדנים ו-75 ביקורות תואמות ללא-נוגדנים גויסו להערכת הפנוטיפ הקרדיווסקולארי (בדיקת תהודה מגנטית מקיפה להערכה קרדיווסקולארית וכן בדיקות סמנים בדם).

 

מדגם המחקר כלל 149 משתתפים (גיל ממוצע של 37 שנים, 58% נשים). מבין כלל המשתתפים, רק חולה אחד אושפז בבית חולים למשך יומיים.  לא תוארו הבדלים בין משתתפים עם נוגדנים ואלו ללא נוגדנים כנגד נגיף הקורונה במדדי מבנה הלב (נפח חדר שמאל, מסה, שטח הפרוזדור), תפקוד (מקטע פליטה, קיצור אורכי גלובאלי, חוסר התרחבות של אבי העורקים), מאפייני רקמה (T1, T2, נפח חוץ תאי, האדרה מאוחרת של גדוליניום) או סמנים בדם (טרופונין, NT-proBNP).

 

אבנורמליות קרדיווסקולארית לא הייתה נפוצה יותר בקרב אלו שפיתחו נוגדנים כנגד נגיף הקורונה, בהשוואה לביקורות ללא נוגדנים. הממצאים החריגים שזוהו במהלך המחקר התפזרו באופן שווה בין שתי הקבוצות.

 

לאור זאת, חשוב להרגיע את החולים עם זיהום קל בנגיף הקורונה בכל הנוגע להשפעות הקרדיווסקולאריות המאוחרות של הזיהום.

 

JACC Cardiovasc Imaging. Published online May 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני