חדשות

בדיקת טרופונין ברגישות גבוהה מסייעת בחיזוי מחלה כלילית בחולים עם כבד שומני (Clin Gastroenterol Hepatol)

31/08/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology עולה כי בדיקת טרופונין ברגישות-גבוהה (High Sensitivity Troponin) עשויה לסייע בחיזוי הסיכון למחלה כלילית בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול מצויים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם. למעשה, מחלות לב וכלי דם מהוות את הגורם המוביל לתמותה באוכלוסיה זו. במחקר הנוכחי הם ביקשו לקבוע אם בדיקת דם פשוטה עשויה לסייע בזיהוי חולים עם מחלת כבד שומני בסיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולארית.

 

מדגם המחקר כלל 619 משתתפים (גיל ממוצע של 63 שנים; 80% גברים) עם וללא מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול. ב-42% מהחולים היה ידוע על מחלה כלילית חמורה ו-57% היו בסיכון למחלה כלילית חמורה.

 

החוקרים השלימו בדיקות לקביעת סמנים לבביים שונים, כולל בדיקת hs-CRP (High Sensitivity C-Reactive Protein), NT-proBNP (N-terminal pro-Brain Natriuretic Peptide) וטרופונין לבבי ברגישות גבוהה.

 

מהנתונים עולה כי בחולים עם וללא מחלה כלילית חמורה תועדה שכיחות דומה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול (68% לעומת 62%). עם זאת, באלו עם מחלת כבד שומני ומחלה כלילית חמורה או בסיכון למחלה כלילית חמורה תועדו רמות גבוהות יותר של טרופונין לבבי ברגישות-גבוהה, בהשוואה לביקורות. יתרה מזאת, גיל מתקדם, מין זכר, מרכיבים של תסמונת מטבולית ורמות גבוהות של טרופונין לבבי ברגישות גבוהה היו בקורלציה חיובית עם מחלה כלילית חמורה או סיכון למחלה כלילית חמורה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במידה והממצאים יאושרו במחקרים נוספים, אזי ניתן יהיה להתבסס על בדיקת טרופונין לבבי ברגישות גבוהה בכדי לחזות את הסיכון למחלה כלילית בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

Clin Gastroenterol Hepatol 2021.

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני