חדשות

ניתוח להסרת בלוטת התריס מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים לאחר אבחנת ממאירות (J Clin Endocrinol Metab)

04/09/2021

 

במבוגרים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס שעברו ניתוח להסרת בלוטת התריס תועד סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים, מחלות לב וכלי דם, עליה בקצב הלב ומסת חדר שמאל, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאחר אבחנת סרטן בלוטת תריס, החולים מופנים לניתוח להסרת הבלוטה ולאחר מכן ניתן טיפול לדיכוי TSH ו/או טיפול ביוד רדיואקטיבי, בהתאם לדרגת הסיכון. כעת הם השלימו מטה-אנליזה של 18 מחקרים תצפיתיים להערכת הקשר בין סרטן ממוין של בלוטת התריס ותוצאות קרדיווסקולאריות.

 

הם התמקדו בחולים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם טרם האבחנה של הממאירות ולא כללו חולים שהיו תחת מעקב פעיל לאחר אבחנת ממאירות של בלוטת התריס.

 

מהנתונים עולה כי ניתוח להסרת בלוטת התריס לאחר אבחנת סרטן ממוין של בלוטת התריס לוותה בעליה של 55% בסיכון לפרפור פרוזדורים (סיכון יחסי של 1.55, רווח בר-סמך 95% של 1.3-1.84), עליה של 10% בסיכון למחלת עורקים כלילית (סיכון יחסי של 1.1, רווח בר-סמך 95% של 1.0-1.21), עליה של 15% בסיכון לאירוע מוחי (סיכון יחסי של 1.15, רווח בר-סמך 95% של 1.09-1.2) וסיכון גבוה כמעט כפליים לתמותה מכל-סיבה (סיכון יחסי של 1.95, רווח בר-סמך 95% של 1.03-3.69).

 

ניתוח לכריתת בלוטת התריס לאחר אבחנה של ממאירות בלוטת התריס לוותה עוד בעליה בלחץ דם דיאסטולי (הבדל ממוצע מתוקן של 0.22), קצב (הבדל ממוצע מתוקן של 0.37), מדד מסת חדר שמאל (הבדל ממוצע מתוקן של 0.66), עובי מחיצה בין חדרית (הבדל ממוצע מתוקן של 0.91) ויחס נמוך יותר של מילוי חדרי מוקדם לעומת מאוחר (הבדל ממוצע מתוקן של 0.42-). לא תועד קשר בין כריתת בלוטת התריס לאחר אבחנת ממאירות ובין מקטע הפליטה של חדר שמאל.

 

החוקרים מדווחים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס תועד סיכון מוגבר להתפתחות פרפור פרוזדורים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, עם קצב לב מהיר יותר. מעניין לציין, תועד גם סיכון מוגבר למחלה כלילית ואירועים מוחיים בחולים אלו. עם זאת, תת-פעילות של בלוטת התריס גם מהווה גורם סיכון למחלה כלילית או אירוע מוחי עקב טרשת עורקים. הם מדגישים כי מדובר בממצאים רטרוספקטיביים ויש מקום להשלמת מחקרים פרוספקטיביים בנושא.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני