חדשות

האגודה הצפון-אמריקאית לגיל המעבר פרסמה הנחיות חדשות לטיפול באוסטאופורוזיס (NAMS)

21/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

האגודה הצפון-אמריקאית לגיל המעבר (NAMS) פרסמה לראשונה מזה עשור עדכון להנחיות לניהול אוסטאופורוזיס, עקב הראיות החדשות שפורסמו מאז בנושא. "מאז 2010, חלו התפתחויות חדשות חשובות בתחום שלנו, כולל תיאור טוב יותר של גורמי סיכון לשברים, וכתוצאה מכך אסטרטגיות טובות יותר להערכת הסיכון לשברים", אומר מייקל מקלונג, חבר מועצת המנהלים של ה-NAMS ואחד ממחברי ההנחיות החדשות. "נאסף הרבה יותר מידע על בטיחות הטיפולים לטווח הארוך וישנן ארבע תרופות חדשות למניעה וטיפול באוסטאופורוזיס לצד ניסיון קליני רב שגם כן נאסף", הוסיף.

בסיס העדכון קשור לעובדה המטרידה שכמחצית מהנשים לאחר גיל המעבר יחוו שבר הקשור לאוסטאופורוזיס בחייהן, אך המצב "לא מאובחן ולא מטופל לעיתים תכופות", מדגיש ה-NAMS. בהתחשב בכך, מטפלים בנשים בגיל המעבר ולאחר גיל המעבר צריכים להיות מודעים יותר למצב זה בכל רמות הטיפול. "כל המטפלים בנשים לאחר גיל המעבר צריכים להרגיש בנוח להעריך ולנהל מטופלות עם סיכון לשברים או עם שברים", הוסיף מקלונג.

ההנחיות החדשות מכסות מגוון רחב של נושאים, ולמרות שרוב ההמלצות בדרך כלל עוקבות אחר ההנחיות של איגודים מקצועיים אחרים, היבט ייחודי הוא הדגש על מניעת אוסטאופורוזיס אצל נשים בגיל המעבר עם אסטרוגן או תרופות אחרות. למרות שלרוב מודגש הצורך בעידוד כל הנשים בגיל המעבר לאמץ אורח חיים בריא, תזונה נכונה ופעילות גופנית כדי להפחית את הסיכון לאובדן עצם ושברים, יש להתערבויות פרמקולוגיות גם תפקיד, נאמר בהנחיות. למרות שנושא זה נמצא בויכוח ארוך, ה-NAMS מביע תמיכה בטיפול באסטרוגן למניעת אוסטאופורוזיס, מכיוון שמחסור באסטרוגן הוא הגורם העיקרי לאובדן עצם אצל נשים לאחר גיל המעבר. "טיפול הורמונאלי הוא הבחירה המתאימה ביותר למניעת אובדן עצם בגיל המעבר לנשים בריאות, במיוחד לאלה הסובלות מתסמיני גיל המעבר או בקבוצות סיכון", קובע הארגון. בסופו של דבר, רופאים צריכים לעבוד עם המטופלות על בחירת האפשרויות המתאימות לה, אמר מקלונג.

בעוד שמרבית המטופלות באוסטאופורוזיס מטופלות בעזרת תרופות נגד remodeling כמו ביספוספונטים ודנוזומאב, ה-NAMS מעודד "פרדיגמה חדשה הכוללת טיפול בתרופה לבניית עצם ואחריה טיפול נגד remodeling" לנשים בסיכון גבוה מאוד לשברים. בנוגע לתקופות הפסקה מטיפול ומתי או אם להפסיק את הטיפול, כיוון שאף טיפול לא מרפא אוסטיאופורוזיס, אין להפסיק תרופות לצמיתות, גם אם צפיפות העצם עולה, ממליץ ה-NAMS. ה-NAMS מוסיף כי ניהול הבחירות הטיפוליות צריך להיות מתמשך. "במהלך הטיפול, יש להעריך מחדש את מטרות הטיפול ואת בחירת התרופות באופן שוטף באמצעות בדיקה רפואית תקופתית ובדיקות BMD למעקב", ממליץ ה-NAMS.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני