חדשות

טיפול ב-Pioglitazone בטוח ויעיל כנגד NASH (מתוך כנס ה-Digital NAFLD Summit)

22/09/2021

 

טיפול ב-Pioglitazone (אקטוס) נמצא בטוח ויעיל בשיפור הממצאים ההיסטולוגיים בכבד בחולים עם NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis), כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Digital NAFLD Summit לשנת 2021.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחלת כבד שומני הינה מחלת הכבד הנפוצה ביותר ברחבי העולם. עמידות לאינסולין משחקת תפקיד מרכזי בהתפתחות NASH, זאת ללא תלות במשקל יתר והשמנה ויסראלית. כעת הם ביקשו לבחון את היעילות והבטיחות של Pioglitazone כנגד NASH בחולים מאסיה, אזור בו מחלת הכבד הופכת נפוצה יותר ויותר לאור אימוץ אורח חיים מערבי.

 

החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, ראשון מסוגו באסיה ובחנו את הנתונים ב-90 חולים עם NASH (66 גברים, גיל ממוצע של 44.1 שנים) במטרה לקבוע את היעילות והבטיחות של Pioglitazone. החולים קיבלו טיפול ב-Pioglitazone במינון 30 מ"ג ביום או פלסבו למשך 24 שבועות ועברו צמד ביופסיות ובדיקת MRI.

 

בקרב חולים שטופלו ב-Pioglitazone תועדה ירידה ממוצעת בריכוז ALT (מ-45.7 יחידות בינלאומיות/ליטר ל-90 יחידות בינלאומיות/ליטר); לא תועד שינוי משמעותי ברמות ALT בקרב אלו בזרוע הפלסבו. מניתוח נוסף לפי כוונה לטיפול, שכלל 66 חולים, תועדה ירידה משמעותית יותר במדד פעילות NAFLD בקרב מטופלים ב-Pioglitazone לעומת אלו בזרוע הפלסבו (מ-4.27 ל-2.53 לעומת 3.94) עם שיפור NASH ללא החמרת פיברוזיס ב-46.7% מהמטופלים ב-Pioglitazone ו-11.1% מאלו בזרוע הפלסבו.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בשיעור אירועים חריגים בין הקבוצות.

 

הטיפול ב-Pioglitazone לווה בשיפור משמעותי בדלקת בכבד והפחתת שומן כבדי בחולים עם NASH מאסיה. הטיפול נסבל היטב ופרופיל הבטיחות היה מקובל על הדעת, ללא עליה משמעותית במשקל הגוף או התפתחות אי-ספיקת לב.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את התוצאות ארוכות הטווח ולבחון את תוצאות שילוב Pioglitazone עם תרופות אחרות.

 

מתוך כנס ה-Digital NAFLD Summit

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני