חדשות

אימהות המניקות תינוקות עם אלרגיה למזון סובלות משיעורי חרדה ודיכאון גבוהים יותר (Pediatric Allergy and Immunology)

26/10/2021

 

נשים העורכות שינויים בהרגלי התזונה שלהן במטרה להניק ילדים עם אלרגיות למזון חוות תסמינים פסיכו-סוציאליים משמעותיים יותר המשפיעים על הקשר שלהן עם התינוקות, בהשוואה לאימהות מניקות אשר לא נדרשו לערוך שינויים בהרגלי התזונה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Pediatric Allergy and Immunology.

 

מדגם המחקר כלל 153 זוגות אם-תינוק בתקופה שבין ינואר 2016 ועד אוגוסט 2017, כולל 64 ביקורות בריאות ו-89 תינוקות עם אלרגיה למזון, מהם 75 תינוקות עם אלרגיה שאינה בתיווך IgE (84.2%), 10 תינוקות עם אלרגיה בתיווך IgE (11.2%) וארבעה תינוקות עם אלרגיה בתיווך IgE ובמנגנון אחר (4.5%). גיל האימהות הממוצע עמד על 31.1 שנים וגיל התינוקות עמד בממוצע של 6.3 חודשים.

 

במהלך ביקורים שגרתיים במרפאות חוץ, המשתתפות השלימו שאלונים שכללו מידע סוציו-דמוגרפי והיסטוריה של מחלות אלרגיות, פסיכיאטריות וגופניות. לא תוארו הבדלים בהיסטוריה הפסיכיאטרית בין אימהות לתינוקות עם אלרגיה למזון ואימהות לתינוקות ללא אלרגיה דומה.

 

מהנתונים עולה כי 69% מהאימהות לתינוקות עם אלרגיה למזון דיווחו כי המזון שהם הוציאו מהדיאטה שלהן היה חשוב להן מאוד וכי ההימנעות ממאכלים אלו השפיעה בצורה חמורה מאוד על חייהן. בנוסף, 77% דיווחו כי הן ירדו במשקל.

 

על-פי מדד Symptom Checklist 90, אימהות שהניקו תינוקות עם אלרגיה למזון הציגו ציונים גבוהים יותר במדדים להערכת חרדה (p=0.008), כעס (p=0.042), דיכאון (p<0.001), רגישות בין-אישית (p=0.001), כפייתיות (P=0.008), סומטיזציה (p=0.002) ומדד תסמינים כללי (p=0.001), בהשוואה לאימהות לתינוקות ללא אלרגיה למזון.

 

בנוסף, בקרב אימהות לתינוקות עם אלרגיה למזון תועדו מדדים גבוהים יותר בסולמות להערכת דיכאון (Beck Depression Inventory), חרדה ( Beck Anxiety Inventory), קישור בין האם לתינוק (Brockington Postpartum Bonding Questionnaire), כולל היצמדות, כעס ומדד כולל. באופן ספציפי, אימהות לתינוקות עם אלרגיה שאינה בתיווך נוגדני IgE הציגו מדדים גבוהים יותר בכל אחד מהפרמטרים הללו, בהשוואה לאימהות לתינוקות עם אלרגיה למזון בתיווך IgE.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אלרגיה למזון בקרב תינוקות משפיעה לרעה על המצב הפסיכו-סוציאלי של אימהות מניקות. הם גם מוספים כי אבחנה של אלרגיה למזון, הצורך היומי להימנע מאלרגנים, החשש והחרדה מפני תגובות אלרגיות לא-צפויות מהווים כולם נטל פסיכולוגי גדול על בני המשפחה.

 

Pediatric Allergy and Immunology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני