חדשות

שימוש בקנאביס במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר להפרעות חרדה והיפראקטיביות בצאצא (Proceedings of the National Academy of Sciences)

23/11/2021

 

בקרב אימהות שדיווחו על שימוש בקנאביס במהלך ההיריון תועדה עליה בסיכון לחרדה והיפראקטיביות בצאצאים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי המרכיב העיקרי של קנאביס, THC, מכוון למערכת הקנבינואידית ברקמת שליה ובמוח המתפתח. חשיפה במהלך ההיריון מלווה במגוון סיבוכים אפשריים, כולל הפרעה בגדילת עובר, משקל לידה נמוך ולידה מוקדמת.

 

מדגם המחקר כלל 322 זוגות אם-ילד, כולל 251 זוגות בהם לא הייתה חשיפה לקנאביס במהלך ההיריון ו-71 זוגות בהם הילד נחשף לקנאביס במהלך ההיריון. כל הילדים עברו הערכה שנתית ובתת-קבוצה של ילדים עם הערכות התנהגותיות דגימות שליה שנאספו במהלך הלידה נשלחו לריצוף רנ"א.

 

מהנתונים עולה כי שימוש אימהי בקנאביס נקשר עם גיל צעיר יותר של האם והאב, שכיחות גבוהה יותר של הריונות של אם יחידנית, מצבי חרדה, הורשת חרדה, דיכאון ועישון סיגריות.

 

מניתוח הורמונאלי של השיער עלה כי רמות קורטיזול היו גבוהות יותר בילדים לאימהות שהשתמשו בקנאביס ונקשר עם רמות גבוהות יותר של חרדה, התנהגות אגרסיבית והיפראקטיביות.

 

בקרב ילדים שנחשפו לקנאביס במהלך החיים התוך-רחמיים תועדה ירידה בטונוס הוגאלי, כפי שנקבע לפי וריאביליות קצב הלב.

 

בשליה זיהו החוקרים ביטוי מופחת של גנים רבים המעורבים בתפקוד מערכת החיסון, כולל גנים ל-Type I  Interferon, מסלולי אותות ציטוקינים ונויטרופילים.  חלק מהגנים הללו היו מאורגנים ברשתות משותפות שעמדו בקורלציה עם חרדה והיפראקטיביות של הילד.

 

החוקרים כותבים כי ישנם קולטנים לקנבינואידים על תאי מערכת חיסון וידוע כי קנבינואידים עשויים לשנות את תפקוד מערכת החיסון, החשובה לשמירה על סבילות אימהית והגנה על העובר. לכן, לא מפתיע לגלות כי מרכיב המשפיע על תאי החיסון עשוי להשפיע על העובר המתפתח.

 

בסיכומו של דבר, ממצאי המחקר מצביעים על קשר בין שימוש אימהי בקנאביס ושינויים בגנים הקשורים בפעילות מערכת החיסון בשליה, כגורם מתווך אפשרי של הסיכון להפרעות חרדה בילדות מוקדמת.

 

Proceedings of the National Academy of Sciences 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני