חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את מתן Risankizumab לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית (מתוך הודעת ה-FDA)

23/01/2022

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) הודיע על אישור התוויה שניה למתן Risankizumab (סקייריזי) – טיפול במבוגרים עם דלקת מפרקים פסוריאטית פעילה – כך שמדובר בנוגדן חד-שבטי שני המכוון כנגד IL-23 וזמין לטיפול בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית.

 

הסוכנות אישרה בעבר את מתן Risankizumab בחודש אפריל בשנת 2019 לטיפול במבוגרים עם פסוריאזיס רובדית בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

משטר הטיפול דומה בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית כמו באלו עם פסוריאזיס רובדית בדרגה בינונית-עד-חמורה: מתן זריקה תת-עורית יחידה במינון של 150 מ"ג, ארבע פעמים בשנה (לאחר שתי מנות ראשונות בשבועות 0 ו-4), וניתן לתת את הטיפול לבדו או בשילוב עם DMARD (Disease-Modifying Anti-rheumatic Drugs).

 

ממצאי שני מחקרים בשלב 3, KEEPsAKE 1 ו-KEEPsAKE 2 היוו את הבסיס לאישור התרופה. שני המחקרים בחנו את הטיפול הביולוגי במבוגרים עם דלקת מפרקים פסוריאטית פעילה, כולל חולים שלא הגיבו היטב או לא סבלו טיפול ביולוגי ו/או טיפול לא-ביולוגי בתרופות ממשפחת DMARD. מהנתונים עלה כי ב-51.3%-57.3% מהחולים חל שיפור של לפחות 20% במדד ACR (American College of Rheumatology) לאחר 24 שבועות, זאת בהשוואה ל-26.5%-33.5% מאלו בזרוע הפלסבו.

 

בקרב חולים שטופלו ב- Risankizumab תועדו גם שיעורים גבוהים יותר משמעותית של שיפור של לפחות 50% או 70% במדד ACR, בהשוואה לאלו בזרוע הפלסבו. בנוסף, בחולים עם דקטיליטיס ואנתזיטיס תועדו שיפורים בביטויים אלו של מחלת המפרקים. הטיפול ב- Risankizumab לווה גם בשיפור בתפקוד הגופני לאחר 24 שבועות, כפי שנקבע לפי מדד Health Assessment Questionnaire-Disability Index, עם עדיפות לעומת פלסבו והבדל ממוצע של 0.16-0.20 נקודות בשני המחקרים. שיעור גבוה יותר משמעותית של חולים עם נגעים עוריים פסוריאטיים חוו שיפור של לפחות 90% עם Risankizumab במדד Psoriasis Area and Severity Index, בהשוואה לפלסבו.

 

פרופיל הבטיחות של Risankizumab בחולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית היה דומה ברובו לזה שתואר בחולים עם פסוריאזיס רובדית.

 

מחקרי KEEPsAKE 1 ו-KEEPsAKE 2 נמשכים בימים אלו והחולים בשלבי הארכה ארוכי-טווח של המחקרים עדיין אינם מודעים לזרוע הטיפול לה היו שייכים במחקרים המקוריים.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני