חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול ב-NSCLC עם HER2 מוטנטי (New England Journal of Medicine)

23/01/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר פאזה 2 חדש שפורסם ב- New England Journal of Medicineהראה כי חולות עם סרטן ריאות גרורתי של תאים שאינם קטנים (NSCLC) שהינו מוטנטי ל-HER2, שקיבלו טיפול קודם, עשויות להפיק תועלת מהצימוד נוגדן-תרופה Trastuzumab-Deruxtecan (Enhertu). המחקר חשף פעילות אנטי-סרטנית יציבה ותוצאות הישרדות מעודדות באוכלוסיית חולות זו, ודיווח על הישרדות חציונית ללא התקדמות (PFS) של 8.2 חודשים ועל חציון הישרדות כללית של כמעט 18 חודשים. כ-3% מה-NSCLC נושאים מוטציות בגן HER2, האופייניות לנשים שאינן מעשנות ולפרוגנוזה גרועה. חולות אלו מקבלות כיום כימותרפיה או אימונותרפיה סטנדרטית, בעלות פעילות מוגבלת כטיפול קו שני או מאוחר יותר. מחקרים קודמים שהעריכו טיפולים ממוקדי HER2 בחולות עם NSCLC מתקדם לא הניבו תוצאות משמעותיות.

תוצאות המחקר החדש, DESTINY-Lung01, מצביעות על כך ש-Trastuzumab Deruxtecan מייצג אופציה טיפולית מבטיחה עבור חולות שטופלו בעבר ב-NSCLC גרורתי עם HER2-מוטנטי. הצוות ערך מחקר בינלאומי רב-מרכזי בחולות עם מחלה גרורתית חיובית ל-HER2, שהייתה עמידה לטיפול הסטנדרטי. בין 2018 ל-2020, החוקרים תיעדו 91 חולות. למטופלות אלו היה גיל חציוני של 60 שנה וקיבלו חציון של שני קווי טיפול קודמים, שכללו טיפול מבוסס פלטינה ב-95% מהחולות, טיפול מבוסס נוגדן ל-PD-L1 ב-66%, ו-Docetaxel ב-20%.

המטופלות בניסוי קיבלו Trastuzumab Deruxtecan כל 3 שבועות במינון 6.4 מ"ג\ק"ג. משך הטיפול החציוני ב-Trastuzumab Deruxtecan היה 6.9 חודשים, וחציון המעקב היה 13.1 חודשים. התוצאות מצביעות על כך של-55% מהחולות הייתה תגובה אובייקטיבית ל-Trastuzumab Deruxtecan. בסך הכל, משך התגובה החציוני היה 9.3 חודשים, ותגובות נצפו על פני תת-סוגי מוטציות HER2. החוקרים דיווחו על PFS חציוני של 8.2 חודשים והישרדות כללית חציונית של 17.8 חודשים. בקרב 33 חולות עם גרורות במערכת העצבים המרכזית בתחילת המחקר, ה-PFS החציוני היה 7.1 חודשים, בעוד שההישרדות הכוללת הייתה 13.8 חודשים. יש לציין כי 26% מהחולות חוו מחלת ריאות אינטרסטיציאלית, שהביאה למוות בשתי חולות. התרופה הופסקה גם ב-16 חולות בגלל תופעת לוואי זו.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני