חדשות

טיפול ב-Zoledronic Acid מלווה בעליה מתונה בסיכון לפרפור פרוזדורים (מתוך כנס ASBMR)

16/09/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Society for Bone and Mineral Research עולה כי במהלך השנה הראשונה לטיפול ב-Zoledronic Acid (אקלסטה) לאוסטיאופורוזיס נרשמה עליה מתונה בסיכון לפרפור פרוזדורים. עוד מדווחים החוקרים כי כאשר התרופה ניתנה לטיפול במחלת עצם על-רקע ממאירות, זוהתה מגמה לא-מובהקת סטטיסטית של סיכון מוגבר להפרעת הקצב.

 

החוקרים אספו נתונים ממאגר Clinformatics Data Mart ותביעות Medicare, תוך התאמה בנתונים דמוגרפיים, אבחנות רקע וטיפול תרופתי.

 

במדגם אוסטיאופורוזיס נכללו 16,235 זוגות תואמים. במהלך מעקב של 13,496 שנות-אדם בחולים שטופלו ב-Zoledronic Acid תועדו 251 אירועי פרפור פרוזדורים, בעוד שבאלו שטופלו ב-Denosumab (פרוליה) תועדו 201 אירועים במהלך 13,483 שנות-אדם.

 

בהשוואה למטופלים ב-Denosumab, יחס שיעורי היארעות פרפור פרוזדורים בקרב מטופלים ב-Zoledronic Acid לאוסטיאופורוזיס עמד על 1.25 (רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.50). החוקרים מסבירים כי למרות שיחס שיעורי ההיארעות היה מובהק סטטיסטית, הסיכון האבסולוטי היה קטן ונע סביב 4 אירועים ל-1,000 שנות-אדם ומספר נדרש לנזק של 325 מטופלים.

 

בניתוח סטטיסטי שהתבסס על שתי הגדרות חליפיות של פרפור פרוזדורים הודגמו תוצאות דומות לאלו שתועדו במחקר הראשי. באשר לחולים מאושפזים עם פרפור פרוזדורים, יחס שיעורי ההיארעות עמד על 1.37, ובאילו יחס שיעורי היארעות לפרפור פרוזדורים עם טיפול תרופתי עמד על 1.30.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בשיעור אירועים מוחיים או התקף איסכמי חולף, או בסיכון לשברים אוסטיאופורוטיים לא-חולייתיים במהלך השנה הראשונה לטיפול ב-Zoledronic Acid.

 

במדגם החולים עם מחלה ממארת נכללו 7,732 זוגות תואמים. במהלך טיפול ב-Zoledronic Acid לאורך 5,419 שנות-אדם תועדו 254 אירועי פרפור פרוזדורים, בעוד שבמהלך טיפול ב-Denosumab לאורך 5,688 שנות-אדם תועדו 222 אירועים, הבדל אשר לא היה מובהק סטטיסטית.

 

בדומה למדגם החולים עם אוסטיאופורוזיס, כאשר החוקרים בחנו שתי הגדרות שונות לפרפור פרוזדורים, התוצאות היו דומות לתוצאות המחקר הראשי. בנוסף, לא תועדו הבדלים בשיעור אירועים מוחיים או התקפים איסכמיים חולפים  במדגם זה, אך זוהה הבדל בשיעור שברים אוסטיאופורוטיים לא-חולייתיים, עם סיכון מוגבר בקרב מטופלים ב-Zoledronic Acid (יחס שיעורי היארעות של 1.32, רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.74).

 

על הרופאים לקחת בחשבון את האפשרות להופעת פרפור פרוזדורים בבחירת הטיפול התרופתי בין Zoledronic Acid ובין Denosumab. עם זאת, הסיכון הכולל עדיין נמוך ואין מקום להימנע מלהציע טיפול ב-Zoledronic Acid לחולים בהם ישנה התוויה לטיפול.

 

מתוך כנס ASBMR

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני