חדשות

שינויים בחוש הטעם בילדים עם דלקת אוזן תיכונה כרונית עשויים להביא להשמנת יתר (מתוך Arch Otolaryngol Head Neck Surg)

24/03/2011

מאת ד"ר אולה קראסיק

 

ממחקר חדש אשר פורסם בגיליון מרץ של כתב העת Archives of Otolaryngology – Head and Neck Surgery עולה כי חוש הטעם משתנה בילדים עם דלקת אוזן תיכונה כרונית עם נוזל (COME או chronic otitis media with effusion ). יתכן על רקע זה ילדים עם COME נוטים להשמנת יתר.

 

בעבר הוצע קשר בין השמנת יתר בילדים לבין COME . במחקר זה בדקו החוקרים את השינויים בחוש הטעם במטופלים עם COME וההשפעה של שינויים אלה על BMI (או body mass index ).

 

במחקר השתתפו 42 ילדים עם COME אשר עברו הכנסת צינורית (tympanostomy tube insertion ) ועוד 42 ילדים ללא דלקת אוזן תיכונה כקבוצת ביקורת. החוקרים בדקו את סף חוש הטעם של הילדים בעזרת electrogustometry וכן במבחני טעם כימיים עם תמיסות טעם.

 

החוקרים מצאו BMI גבוה באופן משמעותי בילדים עם COME לעומת הילדים בקבוצת הביקורת (P=0.02 ). בדיקת electrogustometry הדגימה סף טעם בחלק הקדמי של הלשון גבוה בהרבה בילדים עם COME לעומת הילדים בקבוצת הביקורת (P=0.03 עבור חלק קדמי ימני, P=0.04 עבור חלק קדמי שמאלי). המבחנים הכימיים הדגימו ירידה בטעם מתוק (P=0.02 ) ומלוח (P=0.04 ) בילדים עם COME לעומת קבוצת הביקורת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בילדים עם COME הודגמו שינויים בחוש הטעם. כמו כן, נמצא בילדים אלה BMI גבוה יותר מילדים ללא COME . יתכן והשינויים בחוש הטעם אחראים על העליה במשקל בילדים אלה.

 

Arch Otolaryngol Head Neck Surg. 2011;3:242-246

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני