חדשות

האם טיפול בסטטינים עשוי לשפר את הישרדות נשים עם סרטן שחלות? (מתוך כנס ה-AACR)

25/06/2020

 

טיפול בסטטינים בנשים עם סרטן שחלות לווה בירידה גדולה בשיעורי התמותה ספציפית עקב הממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מפינלנד, שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Association for Cancer Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סטטינים מעכבים אנזים במסלול מבלונט, כאשר תוצרי מסלול זה נקשרו עם תהליכי גדילה ופרוליפרציה של גידול עם יצירת כלי דם חדשים. מחקרים קודמים הצביעו על תוצאות סותרות בכל הנוגע לפוטנציאל של סטטינים כנגד גידולים ממאירים ומעטים בחנו את ההשפעה של התרופות הללו על הישרדות ספציפית עקב סרטן שחלות.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 10,062 נשים מבוגרות עם אבחנה של סרטן שחלות אפיתיליאלי בין השנים 1995-2015, אשר היו רשומות במאגר Finnish National Cancer Registry. הגיל החציוני של המשתתפות במחקר עמד על 62 שנים בקרב אלו שלא טופלו בסטטינים ועל 67 שנים בקרב מטופלות בסטטינים וכ-45 מהנשים קיבלו טיפול כימותרפי כנגד הממאירות.

 

מבין 7,441 נשים שמעולם לא טופלו בסטטינים, 61% נשים הלכו לעולמן במהלך חציון מעקב של 3.6 שנים, כולל 46% בהן התמותה נבעה מסרטן שחלות. מבין 2,621 המטופלות בסטטינים, 46% מתו לאחר מעקב במשך 5.5 שנים, כאשר 30% ממקרי התמותה נבעו מהמחלה הממארת.

 

בקרב מטופלות בסטטינים עם גידולים סרוזיים, הסוג הנפוץ והאגרסיבי ביותר של סרטן שחלות, החוקרים זיהו ירידה של 40% בשיעורי התמותה ספציפית עקב סרטן שחלות (יחס סיכון של 0.60, רווח בר-סמך 95% של 0.53-0.68), כאשר תועדה גם ירידה בסיכון לתמותה בכל הסוגים ההיסטולוגיים האחרים.

 

הירידה בשיעורי התמותה תועדה בכל שלבי המחלה והייתה דומה כאשר החוקרים בחנו שימוש בסטטינים לאחר-אבחנה או לפני-אבחנה.

 

לסיכום, ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים נוספים להערכת השימוש בסטטינים בנשים עם סרטן שחלות, בשילוב עם טיפולים קיימים אחרים.

 

מתוך כנס ה-AACR

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני