חדשות

טיפול בתרופות למניעת ספיגת עצם מלווה בשיפור הישרדות חולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמידה לסירוס (JAMA Network Open)

30/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תועלת הישרדותית משמעותית של טיפול בתרופות למניעת ספיגת עצם בגברים עם סרטן ערמונית מתקדם וגרורות לעצמות לאחר התקדמות לממאירות עמידה לסירוס והתחלת טיפול ב-Abiraterone Acetate (זייטיגה).

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין טיפול בתרופות למניעת ספיגת עצם ובין הישרדות כוללת ומרווח זמן עד סיבוך בשלד בקרב חולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם גרורות לעצמות, אשר קיבלו טיפול ב-Abiraterone Acetate עם פרדניזון כקו-טיפול ראשון.

 

מחקר העוקבה כלל נתונים אודות 745 חולים שקיבלו טיפול ב-Abiraterone Acetate עם פרדניזון כקו-טיפול ראשון כנגד ממאירות ערמונית גרורתית ועמידה לסירוס עם גרורות לעצמות. המשתתפים סווגו לקבוצה שקיבלה טיפול נלווה בתרופות למניעת ספיגת עצם ואלו שלא קיבלו טיפול זה.

 

התוצא העיקרי היה הישרדות כוללת ותוצא סיום משני היה מרווח הזמן עד לסיבוך ראשון בשלד.

 

החוקרים מדווחים כי 529 גברים קיבלו טיפול ב-Abiraterone Acetate עם פרדניזון בלבד ו-216 גברים קיבלו את הטיפול בשילוב עם נוגדי-ספיגת עצם. מבין המשתתפים במחקר, ב-420 חולים הייתה עדות למחלה בנפח גבבוה וב-276 חולים נפח המחלה היה קטן.

 

מהנתונים עולה כי משך ההישרדות הכוללת היה ארוך יותר משמעותית בגברים שטופלו בנוגדי-ספיגה, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול זה (31.8 לעומת 23.0 חודשים; יחס סיכון של 0.65, p<0.001). התועלת הישרדותית של טיפול בנוגדי-ספיגה הייתה גדולה יותר בחולים עם מחלה בנפח גבוה, בהשוואה לאלו עם מחלה בנפח נמוך (33.6 לעומת 19.7 חודשים; יחס סיכון של 0.51, p<0.001).

 

בקרב חולים שקיבלו טיפול בנוגדי-ספיגה תועד מרווח זמן קצר יותר משמעותית עד לסיבוך ראשון בשלד, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול להגנה על העצם (32.4 לעומת 42.7 חודשים; יחס סיכון של 1.27, p=0.04) והסיכון לסיבוך ראשון בשלד היה גבוה יותר מכפליים בתת-קבוצה של חולים עם מחלה בנפח קטן (יחס סיכון של 2.29, p<0.001).

 

מניתוח רב-משתני עלה כי טיפול בנוגדי-ספיגה לווה בהישרדות כוללת ארוכה יותר משמעותית (יחס סיכון של 0.64, p<0.001).

 

ממצאי המחקר תומכים בתועלת האפשרית של מתן נוגדי-ספיגה בשילוב עם Abiraterone Acetate ופרדניזון כקו-טיפול ראשון לטיפול בסרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם גרורות לעצמות.

 

JAMA Netw Open. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני