חדשות

משרד הבריאות החליט לאפשר לרופאי משפחה להאריך תוקף מרשמים לקנביס רפואי (הארץ)

17/09/2014

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח באתר "הארץ" היום, משרד הבריאות החליט אמש לאפשר לרופאי המשפחה לרשום למטופלים מרשמים לקנביס רפואי. בשלב זה, ע"פ הדיווח מדובר בהנחיה זמנית בלבד , שנכנסת לתוקף מיידי.  מטרת ההנחיה החדשה היא לאפשר למערכת להתמודד עם העומס הרב הקיים במרפאות הכאב - שכיום הן היחידות שמורשות לנפק את המרשמים. הענקת המרשמים ע"י רופאי המשפחה מותנית בעמידה בשני תנאים : 1. הארכת טיפול קיים בלבד  ("הארכת מרשת")  2. והמירשם ינופק לפי המינון הקיים ללא שינוי

ע"פ הכתבה יש כיום בארץ כבר כ-18 אלף רישיונות לשימוש בקנביס רפואי , הותחזית היא לגידול תוך 3-4 שנים להיקף של כ-40 אלף , גם בשל התווספות התוויות חדשות כמו PTSD , אפילפסיה ועוד. כתוצאה מכך מעריכים במשרד הבריאות שבעיית ההמתנה לתורים לקבלת מירשמים, כולל חידוש מרשמים רק תחריף.  

יש לציין כי ,ע"פ הכתבה, שהצעה  זו נדחתה בעבר בתוקף הן ע"י איגוד רופאי המשפחה וקופות החולים.

לדיווח ב"הארץ"

הערת המערכת: יש מצד אחד הגיון בצעד זה שצפוי אכן להקטין תורים ועומס ביח' הכאב, אבל מאידך הנחיה זו תעביר את העומס והלחץ למרפאות העמוסות ממילא, במיוחד אם הכוונה היא שרופאי המשפחה לא ישמשו כאן רק חותמת גומי אלא יידרשו לבדוק ולתשאל את המטופל. בעידן המתקדם של התקשורת והאינטרנט כדאי אולי לחשוב על פתרונות שבהם מטופל הזקוק להארכת מרשם של קנביס רפואי ימלא טופס אלקטרוני שיוכל גם להיבדק ולקבל אישור ממוחשב, ולהקטין כך את התדירות שבה נדרשת בדיקה ושיחה פנים אל פנים מול הרופא (במרפאת הכאב או אצל רופא המשפחה).

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני