חדשות

האם הפרעת דחק בתר-חבלתית או התחלואה הנלווית לה מובילים לסיכון מוגבר למחלות לב? (J Am Heart Assoc)

21/02/2019

 

תחלואה נלווית להפרעת דחק בתר-חבלתית (Posttraumatic Stress Disorder, או PTSD) דוגמת עישון, חרדה ודיכאון, היא האחראית למרבית הסיכון המוגבר למחלות לב וכלי דם ביוצאי צבא עם PTSD, כך עולה מניתוח חדש של נתוני רשומות רפואיות ממוחשבות.  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association טוענים המומחים כי PTSD עצמה אינה גורם סיכון בלתי-תלוי למחלות לב וכלי דם.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים נתונים אודות 2,519 יוצאי צבא ארצות הברית עם אבחנה של PTSD וכן 1,659 חולים ללא אבחנה זו. בכל המקרים לא תועדה אבחנה של מחלות לב וכלי דם במהלך השנה הקודמת.

 

הסיכון להיארעות מחלות לב וכלי דם ביוצאי צבא עם PTSD היה גבוה יותר משמעותית (יחס סיכון מתוקן לגיל של 1.41). לאחר שהחוקרים תקננו להפרעות מטבוליות, כולל סוכרת מסוג 2, השמנה, יתר לחץ דם והיפרליפידמיה, הקשר נחלש אך עדיין היה מובהק סטטיסטית (יחס סיכון של 1.23).

 

כאשר החוקרים ערכו תקנונים נוספים לעישון, הפרעות שינה, הפרעות שימוש בחומרים, הפרעות חרדה ודיכאון, לא נותר עוד קשר בין PTSD ובין היארעות מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים כותבים כי בעוד שרבים התייחסו ל-PTSD כאבחנה לכל החיים, מהממצאים עולה כי חולים עם PTSD יכולים להפחית את הסיכון שלהם למחלות לב דרך הפחתת התחלואה הנלווית – בדיוק כמו חולים ללא הפרעת דחק בתר-חבלתית.  בכוונת החוקרים לבחון כעת אם הפחתת תסמיני PTSD של החולים עשויה להפחית תחלואה נלווית למחלה הפסיכיאטרית, אשר מעלה את הסיכון למחלות לב.

 

J Am Heart Assoc 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני