חדשות

מתן חוזר של עירויי קטמין מלווה בהקלה מהירה בתסמיני PTSD (מתוך Am J Psychiatry)

20/01/2021

 

מתן חוזר של עירויים תוך-ורידיים של קטמין הוביל להקלה מהירה בחולים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית (Posttraumatic Stress Disorder), כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Psychiatry.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של מתן עירויים חוזרים של קטמין לטיפול בחולים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית כרונית.

 

מדגם המחקר כלל 30 משתתפים עם PTSD, אשר חולקו באקראי לקבלת שישה עירויי קטמין (0.5 מ"ג/ק"ג) או Midazolam (0.045 מ"ג/ק"ג) לאורך שבועיים. הערכות על-פי דירוג רופאים ולפי דיווח עצמי הושלמו 24 שעות לאחר העירוי הראשון ובביקורים שבועיים. התוצא העיקרי היה השינוי במדד חומרת תסמיני PTSD, כפי שנקבע לפי CAPS-5 (Clinician Administered PTSD Scale for DSM-5) מתחילת המחקר עד לאחר שבועיים (לאחר השלמת כל העירויים). תוצאים משניים כללו את מדדי Impact of Event Scale-Revised, MADRS (Montgomery-Asberg Depression Rating Scale) ותופעות לוואי.

 

מהנתונים עולה כי בקבוצת הטיפול בקטמין תועד שיפור גדול יותר משמעותית במדדי CAPS-5 ו-MADRS, בהשוואה לקבוצת הטיפול ב-Midazolam, מתחילת המחקר עד לאחר שבועיים. לאחר שבועיים, מדד CAPS-5 הממוצע היה נמוך ב- 11.88 נקודות בקבוצת הטיפול בקטמין, בהשוואה לטיפול ב-Midazolam. החוקרים מדווחים כי 67% מהמשתתפים בקבוצת הטיפול בקטמין הגיבו לטיפול, זאת בהשוואה ל-20% מאלו בקבוצת הטיפול ב-Midazolam.

 

בקרב החולים שהגיבו לטיפול בקטמין, חציון מרווח הזמן עד לאובדן התגובה לטיפול עמד על 27.5 ימים לאחר השלמת השבועיים של ההתערבות. עירויי קטמין נסבלו היטב בסך הכול, ללא אירועים חריגים חמורים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי המחקר האקראי-מבוקר הנוכחי מספק הוכחה ראשונה ליעילות מתן חוזר של עירויי קטמין להקלה על חומרת תסמינים בחולים עם PTSD כרוני. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את הפוטנציאל המלא של הטיפול בחולים עם PTSD כרוני.

 

Am J Psychiatry. Published online January 5, 2021.

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני