חדשות

טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות אינו מעלה את הסיכון לתמותה עקב COVID-19 (מתוך JAMA Psychiatry)

25/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות אינו מלווה בסיכון מוגבר לתמותה במבוגרים עם מחלה פסיכיאטרית חמורה ואבחנה של זיהום בנגיף הקורונה.

 

במחקר קודם מצאו החוקרים כי הפרעות מהספקטרום של סכיזופרניה מלוות בסיכון מוגבר כמעט פי שלוש לתמותה בנוכחות זיהום בנגיף הקורונה וממצאים אלו תוארו במחקרים נוספים. אחד ההסברים האפשריים לממצא זה נגע לסיכון המוגבר לתופעות לוואי על-רקע טיפול תרופתי לאיזון תסמינים פסיכיאטריים באוכלוסיה זו.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי במטרה לקבוע את הקורלציה בין טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות ובין תמותה בחולים עם מחלה פסיכיאטרית חמורה שאובחנו עם COVID-19. הם בחנו את הנתונים אודות 464 חולים (גיל ממוצע של 53 שנים, 51.5% גברים) ממרכז רפואי בניו-יורק עם אבחנה קודמת של סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית או הפרעה דו-קוטבית.

 

במסגרת המחקר נבחנו הרשומות האלקטרוניות לזיהוי מרשמים לטיפול אנטי-פסיכוטי, תוך סיווג החולים לאלו שהפסיקו את הטיפול או לא הקפידו על ההיענות לטיפול לקבוצת חולים ללא טיפול אנטי-פסיכוטי.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי התמותה לאחר 60 ימים מאבחנת COVID-19.

 

החוקרים מדווחים כי 42.2% מהחולים קיבלו טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות ו-8.8% הלכו לעולמם. שיעורי התמותה לאחר 60 ימים בקרב 182 חולים עם הפרעות מהספקטרום של סכיזופרניה (סכיזופרניה והפרעה סכיזואפקטיבית) עמדו על 13.7%, כאשר ב-282 החולים עם הפרעה דו-קוטבית תועדו שיעורי תמותה של 5.7%.

 

מהנתונים עולה כי לא היה קשר מובהק סטטיסטית בין טיפול אנטי-פסיכוטי ותמותה של החולים עקב הזיהום הנגיפי. עם זאת, תואר קשר בין אבחנה של הפרעות מהספקטרום של סכיזופרניה ובין סיכון גבוה כמעט פי שלוש לתמותה, בהשוואה להפרעה דו-קוטבית (יחס סיכויים של 2.88, רווח בר-סמך 95% של 1.36-6.11).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הגורמים לסיכון המוגבר לזיהום חמור באוכלוסיה זו.

 

JAMA Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני