חדשות

טיפול ב-Risperidone בשחרור-ממושך עשוי לשפר תסמיני סכיזופרניה (Journal of Clinical Psychiatry)

08/10/2021

 

טיפול חודשי ב-Risperidone בשחרור-ממושך הוביל לשיפור מגוון תסמיני סכיזופרניה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry.

 

החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, בשלב 3, בו חולים שאושפזו בשל התלקחות סכיזופרניה בדרגה מתונה-עד-חמורה חולקו באקראי לקבלת זריקה תת-עורית חודשית של Risperidone במינון 90 או 120 מ"ג, או לפלסבו תואם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התגובה לטיפול בזריקת Risperidone חודשית על-ידי הערכת הנתונים ברמת מדדי PANSS מהמחקר הראשי להערכת הטיפול התרופתי. הם השלימו ניתוח נתונים בקרב תתי-קבוצות של חולים בהם הייתה אפשרות לתועלת לטיפול בזריקה חודשית של Risperidone במינון 120 מ"ג. בסופו של דבר, 111 משתתפים קיבלו זריקה חודשית במינון 90 מ"ג, 114 חולים טופלו בזריקה חודשית של 120 מ"ג ו-112 חולים היו בזרוע הפלסבו.

 

לאחר שמונה שבועות טיפול (2 זריקות חודשיות של Risperidone בשחרור ממושך או פלסבו), החוקרים זיהו שיפור מובהק סטטיסטית בזרוע הטיפול הפעיל לעומת זרוע הפלסבו בתסמינים חיוביים ושליליים לפי סולם PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale), אשר היה התוצא העיקרי של המחקר. עוד דווח על שיפור במדדי תסמינים חיוביים ובמדד פסיכופתולוגיה תחת סולם PANSS.

 

הממצאים מעידים על קשר מנה-תגובה במדדים של סולם PANSS להערכת התסמינים החיוביים ופסיכופתולוגיה.ההשפעה הגדולה ביותר תועדה עם טיפול במינון של 120 מ"ג להקלה על התרגשות/עוינות לא-נשלטת ומדדי חרדה/דיכאון. בקרב משתתפים בהם תועדה בתחילת הדרך התרגשות/עוינות לא-נשלטת בדירוג 9 נקודות ומעלה תועד שיפור גדול יותר במדד הסיכום של PANSS עם מינון של 120 מ"ג לעומת מינון של 90 מ"ג.

 

החוקרים מציינים כי ייתכן והשיפור במדד התסמינים השליליים לפי סולם PANSS עם זריקה חודשית של Risperidone במינון 120 מ"ג נבע בחלקו משיפור בתסמינים החיוביים. מהממצאים עולה כי בחולים עם מדדים גבוהים יותר בהערכת התרגשות/עוינות לא-נשלטת, כמו גם באלו עם מדדי תסמינים שליליים גבוהים, תתכן תועלת להתחלת טיפול בזריקה חודשית של Risperidone במינון 120 מ"ג במקום מינון של 90 מ"ג.

 

 

Journal of Clinical Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני