חדשות

חברת מודרנה מזהירה כי החיסון כנגד נגיף הקורונה עשוי להיות פחות יעיל כנגד וריאנט אומיקרון (מתוך הודעת חברת Moderna)

05/12/2021

 

בהודעה מטעם חברת מודרנה נמסר כי החיסונים הקיימים כנגד נגיף הקורונה עשויים להיות פחות יעילים כנגד הזן החדש של הנגיף, אומיקרון. אמנם בשלב זה אינם יודעים להעריך את היקף הירידה ביעילות החיסון כנגד אומיקרון, אך בכירי החברה משוכנעים כי היעילות לא תהיה גבוהה כמו זו שתוארה כנגד זן דלתא.

 

החברות המפתחות חיסונים כנגד נגיף הקורונה מנסות כיום למצוא תשובה לשאלה אם וריאנט אומיקרון עשוי לחמוק מהחיסונים הקיימים, כאשר נתונים ראשונים בנושא צפויים בתוך כשבועיים.

 

עוד נמסר מהחברה כי במידה ויהיה צורך בפיתוח חיסון חדש, יידרשו מספר חודשים על-מנת לייצר חיסונים באופן נרחב. על-פי ההערכות, חברת מודרנה צפויה לייצר מיליארדי מנות חיסון בשנת 2022.

 

החדשות עוררו מעט דאגה בימים האחרונים, עם ירידות חדות של השווקים הכלכליים, אך אלו התאוששו לאחר שמומחים באירופה סיפקו זווית אופטימית יותר וטענו כי גם אם הווריאנט החדש יהפוך נרחב יותר, החיסונים הקיימים ימשיכו לספק הגנה מפני הנגיף.

 

מהסוכנות האירופאית לתרופות נמסר כי ניתן יהיה לאשר חיסונים חדשים כנגד וריאנט אומיקרון בתוך 3-4 חודשים, במידת הצורך. חברות מודרנה ופייזר הודיעו כי הן מתחילות בהכנת חיסון המותאם לווריאנט אומיקרון, למקרה שהנתונים יעידו כי יש בכך צורך.

 

מאוניברסיטת אוקספורד, אשר פיתחה חיסון כנגד COVID-19 בשיתוף פעולה עם אסטרה-זנקה, נמסר כי אין עדות כי החיסון לא מונע מחלה חמורה על-רקע הדבקה בווריאנט אומיקרון. למרות הופעת זנים חדשים בשנה האחרונה, החיסונים ממשיכים לספק רמות הגנה גבוהות מאוד כנגד התפתחות מחלה חמורה ואין הוכחה עד כה כי וריאנט אומיקרון שונה בהיבט זה. עם זאת, אנשי האוניברסיטה הוספו כי יש את הכלים הנדרשים במטרה ויידרש פתוח מהיר של חיסון עדכני כנגד הנגיף.

 

מתוך הודעת חברת Moderna

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני