חדשות

האם יש מקום להתערבויות מבוססות-מיינדפולנס להקלה על כאב אקוטי? (Pain)

31/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pain מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ישנן עדויות באיכות בינונית לפיהן התערבויות-מבוססות מיינדפולנס הן יעילות בשיפור הסבילות לכאב. עם זאת, אין עדויות באיכות טובה אודות יעילות התערבויות אלו להקלה על חומרת כאב או מצוקה על-רקע כאב.

 

מטה-אנליזות שפורסמו לאחרונה דיווחו כי התערבויות מבוססות-מיינדפולנס עשויות להיות יעילות כנגד כאב כרוני, אך אין נתונים אודות השפעות התערבויות אלו על כאב אקוטי. מטה האנליזה הנוכחית נועדה למצוא מענה לשאלה זו.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות לזיהוי מחקרים שכללו התערבויות מבוססות-מיינדפולנס וכללו משתתפים עם כאב אקוטי בהם דווח ע חומרת כאב, סף כאב, סבילות כאב, או מצוקה על-רקע כאב.

 

מהנתונים עולה כי אין עדויות להשפעה של התערבויות מבוססות-מיינדפולנס על התוצא העיקרי ש לחומרת כאב. החוקרים זיהו השפעה חיובית להתערבויות אלו על סבילות כאב וסף כאב במחקרים ניסיוניים. לא הייתה עדות להשפעה של התערבויות מבוססות-מיינדפולנס על מצוקה משנית לכאב.

 

מניתוח הנתונים עלה כי פרט לסבילות כאב, הנתונים היו באיכות נמוכה או נמוכה מאוד. ישנן עדויות באיכות מתונה לפיהן התערבויות מבוססות-מיינדפולנס הן יעילות בהגדלת סבילות כאב ועדויות חלשות המעידות על שיפור סף כאב. עם זאת, אין עדויות באיכות טובה התומכות ביעילות התערבויות אלו להקלה על חומרת כאב או מצוקה על-רקע כאב.

 

Pain. 2020;161(8):1698-1707

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני