חדשות

קרינה אבלטיבית גרמה להשרדות חציונית מעל שנתיים במטופלים עם אבחנה חדשה של סרטן לבלב/ JAMA Oncology

16/03/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

על פי מאמר רטרוספקטיבי חד-מרכזי, Hypofractionated ablative radiation therapy לאחר כימותרפיה גרם לשליטה ממושכת בגידול עם תוצאות הישרדות מרשימות במטופלים עם סרטן לבלב locally advanced בלתי נתיח.

 המחקר כלל 119 מטופלים עם סרטן לבלב ממוקם (קטן מ-5 ס"מ) לא נתיח שטופלו ב- Memorial Sloan Kettering Cancer Center בין השנים 2016-2019 . הגיל החציוני של המטופלים היה 67 ומחציתן היו נשים. ל-83% היו  גידולים T3/T4 וב-45%  הייתה מעורבות קשריות לימפה. רמת ה-  CA19-9 החציונית הייתה 167 U/mL. כמעט כל המטופלים קיבלו אינדוקציה: 56% קיבלו עם  modified FOLFIRINOX, 31% קיבלו Gemzar עם Abraxane ו-11%  קיבלו כימותרפיות אחרות.  

המטופלים קיבלו קרינה אבלטיבית hypofractionated  במינון אפקטיבי של 98 גריי (67.5 גריי ב- 15 פרקציות או 75 גריי ב- 25 פרקציות) ושרדו 18.4 חודשים מהקרינה ו- 26.8 חודשים מהאבחנה. ההישרדות לשנה ולשנתיים מהקרינה היו 74%  ו- 38% בהתאמה.

עד כה ניתוח היה הטיפול היחיד שהאריך הישרדות במטופלים עם סרטן לבלב, אך הניתוחים הללו מורכבים ומלוים בשיעורי תמותה ותחלואה גבוהים.

ה- PFS  (התקדמות מחלה או תמותה) החציונית הייתה במחקר 6.3 חודשים מהקרינה ו- 13.2 חודשים מהאבחנה. ב- multivariable analysis, הירידה ב- carbohydrate antigen 19-9 (CA19-9)  לאחר האינדוקציה ו- high central tumor dose    היו באסוציאציה לשיפור PFS.

שיעור ה- locoregional failure היה 17.6% בשנה ו- 32.8%  בשנתיים.

הטוקסיות הייתה נמוכה. לא דווחו אירועי טוקסיות דרגה 4 או 5. טוקסיות דרגה 3 דווחה ב- 13.4 % מהמטופלים וכללה דימום במערכת העיכול ב- 8% מהמטופלים, מרביתם היו על טיפול נוגד קרישה.

תוספת קרינה למטופלים עם סרטן לבלב לא נתיח הייתה שנויה במחלוקת עם כמה מחקרים פאזה שלישית שלא הראו שיפור בהישרדות. השיטה שבה השתמשו החוקרים הייתה סטריאוטקטית אבלטיבית שבה ניתנו מינונים לא הומוגנים על מנת לא לפגוע ברקמה הבריאה שמקיפה את הגידול.

מגבלות המחקר הן היותו רטרוספקטיבי והעדר זרוע בקרה,  selection bias, שימוש בכימותרפיות שונות לאינדוקציה.

יש לאשר את התוצאות במחקר רנדומלי, אך מגבלותיו צפויות להיות סוג ומשך הכימותרפיה והיכולת לבצע את אותה שיטת הקרינה גם במרכזים אחרים.

הערכת המערכת: מחצית המטופלים קיבלו את קרינה מעל 8 חודשים מהאבחנה כלומר התוצאות לא משקפות חלק לא מבוטל מהמטופלים עם סרטן לבלב שאינם שורדים 8 חודשים.

 

פורסם ב- MEDPAGE TODAY

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני