חדשות

התועלת של מעכבי PARP בטיפול בסרטן לבלב מתקדם (J Clin Oncol)

12/05/2021

 

טיפול אחזקה ב- Rucaparib, מעכבי PARP (poly (ADP-ribose) polymerase), הדגים תועלת בחולים עם סרטן לבלב מתקדם עם מוטאציות מעבר לשינויים בגן BRCA, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב II שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Olaparib מאושר כטיפול אחזקה בחולים עם סרטן לבלב מתקדם ווריאנט פתוגני ב-BRCA1 או BRCA2. הם השלימו מחקר בשלב II להערכת המקום של Rucaparib כטיפול אחזקה בחולים עם סרטן לבלב מתקדם עם מוטאציות תורשתיות או סומאטיות בגן BRCA1, BRCA2, או PALB2.

 

המחקר כלל חולים עם סרטן לבלב מתקדם עם וריאנטים פתוגניים תורשתיים או סומאטיים בגן BRCA1, BRCA2, או PALB2, אשר קיבלו לפחות 16 שבועות טיפול כימותרפי על-בסיס פלטינום וללא עדות לעמידות לפלטינום. הטיפול הכימותרפי הופסק והחולים קיבלו Rucaparib במינון 600 מ"ג, פעמיים ביום, עד התקדמות המחלה.

 

תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות לאחר 6 חודשים. תוצאי סיום משניים כללו את הבטיחות, שיעורי תגובה אובייקטיבית, שיעורי בקרת מחלה, משך תגובה והישרדות כוללת.

 

מבין 46 חולים שנכללו במחקר, 42 היו זמינים למעקב, כולל 27 חולים עם מוטאציות תורשתיות בגן BRCA2, שבעה חולים עם מוטאציות תורשתיות בגן BRCA1 ושישה חולים עם מוטאציות תורשתיות בגן PALB2, כמו גם 2 חולים עם מוטאציות סומאטיות בגן BRCA2.

 

שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שישה חודשים עמדו על 59.5%, חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 13.1 חודשים וחציון ההישרדות הכוללת עמד על 23.5 חודשים. שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר 12 חודשים עמדו על 54.8%.

 

החוקרים מדווחים על שיעורי תגובה אובייקטיבית של 41.7% ב-36 חולים עם מחלה מדידה (3 חולים עם תגובה מלאה, 12 חולים עם תגובה חלקית) ושיעורי בקרת מחלה של 66.7%. חציון משך התגובה לטיפול עמד על 17.3 חודשים.

 

מהנתונים עולה כי תגובה לטיפול תועדה בחולים עם מוטאציות תורשתיות בגן BRCA2 (41%, 11 מבין 27 חולים) או בגן PALB2 (50%, 3 מבין 6 חולים), כמו גם בחולים עם מוטאציות סומאטיות בגן BRCA2 (50%, חולה אחד מבין שניים).

 

לא תועדו סוגיות בטיחות חדשות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול אחזקה ב-Rucaparib נמצא בטוח ויעיל בחולים עם סרטן לבלב מתקדם, רגיש לפלטינום, עם מוטאציות בגנים BRCA1, BRCA2, או PALB2. הוכחת היעילות של הטיפול בחולים עם מוטאציות תורשתיות בגן PALB2 ובאלו עם מוטאציות סומאטיות בגן BRCA2 מרחיבה את אוכלוסיית החולים בה צפויה תועלת לטיפול.

 

J Clin Oncol 2021

 

לידיעה ב-MedPage

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני