חדשות

התועלת של ניתוח בריאטרי בחולים עם השמנה היפותלמית על-רקע קרניופרנגיומה (J Clin Endocrinol & Metab)

18/07/2021

 

בחולים עם השמנה וקרניופרנגיומה נרשמה ירידה משמעותית במשקל הגוף בהיקף של 22% לאורך חמש שנים לאחר ניתוח בריאטרי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, ללא תלות בסוג הניתוח הבריאטרי. הירידה במשקל הייתה נמוכה יותר בהשוואה לביקורות עם השמנה לאחר ניתוח מעקף קיבה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קרניופרנגיומה הינה גידול באזור האוכף הטורקי המלווה בשיעור גבוה של חסר הורמוני היפופיזה (כ-98%) והשמנה היפותלמית (כ-50%). מטרתם כעת הייתה לקבוע את היעילות של ניתוח בריאטרי בחולים עם השמנה וקרניופרנגיומה עם הפרעה בתפקוד היפותלמוס.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת רטרוספקטיבי שכלל 16 חולים עם השמנה וקרניופרנגיומה (12 נשים) עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי (12 חולים לאחר ניתוח מעקף קיבה, 4 חולים לאחר ניתוח שרוול קיבה), אשר היו במעקב לאורך חציון של 5. שנים. הם גם זיהו 155 ביקורות תואמות בגיל, מין, ניתוח ומדד מסת גוף.

 

היקף הירידה במשקל ותחלואה על-רקע השמנה לאורך עד חמש שנים לאחר ניתוח בריאטרי נבחנו בקבוצת החולים ובקבוצת הביקורת, כמו גם שינויים בטיפול הורמונאלי חליפי.

 

מהנתונים עולה כי הירידה הממוצעת במשקל הגוף לאורך חמש שנות מעקב עמדה על 22% (רווח בר-סמך 95% של 16.1-27.8%) בקבוצת החולים עם קרניופרנגיומה, לעומת 29.5% (רווח בר-סמך 95% של 28.0-30.9%) בקבוצת הביקורת (p=0.02). בעוד שתועד הבדל בהיקף הירידה הממוצעת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה (22.7% בקבוצת החולים לעומת 32% בקבוצת הביקורת, p=0.003), לא תועדו הבדלים בין הקבוצות לאחר ניתוח שרוול קיבה (21.7% לעומת 21.8%, בהתאמה, p=0.96).

 

לא תוארו שינויים מג'וריים בטיפול הורמונאלי חליפי לאחר הניתוח. חולה אחד הלך לעולמו, זאת מסיבה לא-ידועה. חולה אחד פיתח הפרעות ספיגה ארוכות-טווח.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח בריאטרי הינה התערבות יעילה ויחסית בטוחה לטיפול בחולים עם קרניופרנגיומה והשמנה.

 

J Clin Endocrinol & Metab, July 15, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני