חדשות

היארעות מוגברת של גידולים שפירים וממאירים בחולי אקרומגליה / מאת ד''ר עמית עקירוב, עורך תחום היפופיזה (J Clin Endocrinol Metab)

09/08/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם אקרומגליה סיכון מוגבר לגידולים שפירים וממאירים, בהם גידולי מעי גס ורקטום וממאירות פי הטבעת, סרטן כליות וממאירות בדרכי השתן. החוקרים מדגישים כי לא ניתן לקבוע כי המחלה האנדוקרינית עצמה היא הגורם להיארעות המוגברת של גידולים אלו, או שמא הסיבה להיארעות המוגברת היא מעקב הדוק יותר אחר החולים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנה מחלוקת בכל הנוגע לשאלה אם בחולים עם אקרומגליה סיכון מוגבר למחלות ממאירות וכן אין נתונים רבים אודות היארעות גידולים שפירים באוכלוסיית חולים זו. מטרתם כעת הייתה לבחון את היארעות גידולים שפירים וממאירים בחולי אקרומגליה על-בסיס מחקר ארצי מבוסס-אוכלוסיה.

 

המחקר כלל 1,296 חולים עם אבחנה של אקרומגליה בין 1987 עד 2017 ממאגר Swedish National Patient Registry.

 

לאורך חציון מעקב של קרוב ל-12 שנים תועדו 186 ממאירויות בחולי אקרומגליה, בהשוואה לצפי של 144 גידולים ממאירים באוכלוסיה הכללית, כך שהסיכון להיארעות גידולים ממאירים בחולי אקרומגליה היה גבוה ב-30% בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (יחס היארעות מתוקן של 1.3, רווח בר-סמך 95% של 1.1-1.5).

 

היארעות סרטן מעי גס ורקטום וסרטן פי הטבעת הייתה גבוהה ב-50% (יחס שיעורי היארעות של 1.5, רווח בר-סמך 95% של 1.0-2.2) והיארעות ממאירות בדרכי השתן והכליות הייתה גבוהה פי 4 (יחס שיעורי היארעות של 4.0, רווח בר-סמך 95% של 2.3-6.5) בחולים עם אקרומגליה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. מנגד, היארעות ממאירויות בדרכי נשימה, מוח, ערמונית ושד לא הייתה שונה משמעותית בין חולים עם אקרומגליה ואלו באוכלוסיה הכללית.  במהלך המעקב תועדו רק שלושה מקרים של סרטן בלוטת התריס.

 

עוד עולה מהנתונים היארעות גבוהה יותר מכפליים של גידולים שפירים בחולים עם אקרומגליה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (יחס שיעורי היארעות של 2.4, רווח בר-סמך 95% של 2.1-2.7).

 

לא תועד סיכון מוגבר לתמותה על-רקע מחלות ממאירות.

 

ממצאי המחקר מציעים כי חולים עם אקרומגליה מצויים בסיכון מוגבר לגידולים שפירים וממאירים, כולל ממאירויות מעי גס ורקטום, פי טבעת, כליות ודרכי שתן.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2021

 

 

הערת מערכת מאת ד"ר עמית עקירוב, עורך תחום היפופיזה:

 

הסיכון לגידולים בחולים עם אקרומגליה דווח רבות בעבר, כאשר חלק מהמחקרים דיווחו על היארעות מוגברת של מחלות ממאירות ואחרים ייחסו זאת רק למעקב רפואי צמוד יותר אחר חולים עם אקרומגליה ועל-כן אבחון יתר של גידולים ממאירים. ההנחיות קובעות כי בחולים עם אקרומגליה יש להשלים בדיקת קולונוסקופיה, אך פרט לכך ההמלצות למעקב אחר גידולים ממאירים דומות לאלו התקפות לאוכלוסיה הכללית. המחקר הנוכחי הוא אחד המחקרים הגדולים בנושא להערכת היארעות גידולים, ולמרות היארעות מוגברת של מספר ממאירויות, עדיין אינו עונה על השאלה אם מדובר רק באבחון-יתר של גידולים בחולים המצויים תחת מעקב רפואי הדוק.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני