חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול קרינתי בשיטת IMRT בחולים עם NSCLC מתקדם-מקומית (מתוך כנס ה-ASTRO)

28/10/2015

מאת ד''ר עמית עקירוב

 

מתוצאות אחד המחקרים הגדולים ביותר אי-פעם בחולים עם NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עולה כי טיפול בגישת IMRT (Intensity-Modulated Radiotherapy) מלווה בשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, כולל דלקת ריאות חמורה, בהשוואה לטיפול קרינתי תלת-ממדי סטנדרטי. ממצאי המחקר הוצגו במהלך הכנס השנתי ה-57 מטעם ה-ASTRO (American Society for Radiation Oncology).

 

הממצאים מבוססים על מחקר RTOG 0617, מחקר בשלב 3 שכבר הוכיח כי קרינה במינון גבוה יותר אינה עדיפה על קרינה במינון נמוך. במחקר זה הבחירה של טיפול קרינתי ניתנה לשיקולו של הרופא; כ-47% מהחולים טופלו בגישת IMRT והיתר טופלו בקרינה קונבנציונאלית.

 

מאחר וחלק זה של המחקר לא היה אקראי, קבוצת הטיפול ב-IMRT הייתה גדולה יותר עם גידולים בשלב מתקדם יותר (גידולים בשלב 3B – 38.6% לעומת 30.3% מהחולים תחת טיפול קונבנציונאלי). למרות זאת, החולים בקבוצת הטיפול בגישת IMRT פיתחו פחות בעיות.

 

בקבוצת הטיפול בגישת IMRT שיעורי דלקת ריאות חמורה היו קטנים משמעותית (הוגדר כדלקת ריאתית שדרשה טיפול בחמצן, סטרואידים, או הנשמה מכאנית ו/או הובילה לתמותה). שיעור זה עמד על 3.5% לעומת 7.9% בקבוצת הטיפול הקונבנציונאלי (p=0.046).

 

החוקרים מציינים כי ההשפעה המגנה של IMRT מפני דלקת ריאות נותרה גם בניתוח רב-משתנים (יחס סיכון של 0.44, p=0.0653) והייתה בולטת במיוחד בגידולים גדולים, בגודל שעלה על החציון של 460 מ"ל (p=0.02).

 

טיפול קרינתי בשיטת IMRT הביא גם להפחתת מנת הקרינה לה נחשף הלב, ממצא שהיה קשור בקשר משמעותי עם הישרדות החולים. נפח קרינה גדול יותר ללב לווה בשיעורי הישרדות גרועים יותר (יחס סיכון של 1.013, p<0.001).

 

בנוסף, בחולים שטופלו בשיטת IMRT תועד סיכוי גבוה יותר להשלמת טיפול קונסולידציה  במינון גבוה, בהשוואה לחולים בקבוצת הטיפול הקרינתי הסטנדרטי (37% לעומת 29%, P=0.05).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עם הפחתת דלקת ריאות חמורה ומסכנת חיים, טיפול קרינתי בשיטת IMRT עשוי לשפר את איכות החיים של החולים, להפחית אשפוזים לבית החולים ו/או ליחידות טיפול נמרץ ולהפחית את הצורך בתוספת חמצן.

 

מתוך כנס ה-ASTRO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני