חדשות

שיעור גבוה של כישלון טיפול בדלקת ריאות (מתוך כנס מטעם ה-ATS)

28/05/2017

 

מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Thoracic Society, עולה כי קרוב לאחד מכל ארבעה חולים המטופל באנטיביוטיקה בשל דלקת ריאות שנרכשה בקהילה נדרש לטיפול אנטיביוטי נוסף, אשפוז בבית חולים או פניה לחדר מיון. החוקרים מדווחים כי הממצאים הצביעו על שיעור גבוה של כישלון טיפול בדלקת ריאות וקוראים לרופאים לתת את הדעת לנושא.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל נתונים אודות 251,947 מקרים של דלקת ריאות שנרכשה בקהילה והחוקרים זיהו 55,741 חולים (22.1%) שנדרשו לטיפול אנטיביוטי נוסף או פנו לבית חולים.

 

הסיכוי כישלון טיפול לדלקת ריאות שנרכשה בקהילה היה גבוה יותר בחולים עם לפחות מחלה רפואית אחת ברקע.  שיעור כישלונות הטיפול היה דומה, ללא תלות בסוג הטיפול האנטיביוטי שניתן לחולים.

 

בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה תועד סיכוי גבוה כמעט פי שלוש לאשפוז, בהשוואה לחולים צעירים יותר, וסיכוי גבוה כמעט כפליים לאחר תקנון למשתנים שונים. החוקרים מסבירים כי חולים מבוגרים הם פגיעים יותר ונדרשים לטיפול זהיר וייתכן אגרסיבי יותר, בהשוואה לחולים צעירים.

 

הממצאים הצביעו על שונות אזורית ניכרת בעמידות חולים לתרופות אנטיביוטיות מסוימות; בחולים בחוף המזרחי תועדו תוצאות טובות יותר, בהשוואה לאלו בחוף המערבי וייתכן כי ישנה פחות עמידות לטיפול אנטיביוטי באזור זה.

 

החוקרים כותבים כי המחקר הנוכחי הינו הגדול מסוגו ומעיד כי לא רק שנדרשת תשומת לב רבה יותר במתן מרשמים לטיפול אנטיביוטי, אלא יש גם לתת את הדעה לאופן קבלת ההחלטות לטיפול. יש יתרונות רבים למחקרים קליניים, אך הם אינם מספקים מידע אודות המתרחש במציאות ואילו נתונים המבוססים על מספר חולים גדול (Big Data) עשויים לסייע בשפיכת אור על המתרחש בפועל, בתנאים מציאותיים.

 

מתוך כנס מטעם ה-ATS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני