חדשות

עליה בסיכון ללידה מוקדמת בנשים הרות שאושפזו בשל שפעת (Journal of Infectious Diseases)

16/01/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בקרב נשים הרות שאושפזו בשל זיהום שפעת ייתכן סיכון מוגבר ללידה מוקדמת, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Infectious Diseases. 

 

ברקע למחקר מציינים החוקרים כי נשים הרות מאושפזות בשל שפעת לעיתים קרובות יותר, בהשוואה לנשים לא-הרות או בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. במסגרת המחקר הנוכחי הם בחנו את הרשומות הרפואיות בשנים 2010-2016 מאוסטרליה, קנדה, ישראל וארצות הברית. החוקרים זיהו למעלה מ-18,000 נשים הרות שאושפזו בשל זיהום נשימתי חד או מחלת חום או זיהום נשימתי חד או מחלת חום על-רקע שפעת.

 

מבין אלו, ב-1,064 אשפוזים (6%) הושלמה בדיקת RT-PCR לנגיפי שפעת בתוך שלושה ימים מהאשפוז. שיעורי החיסון כנגד שפעת היו נמוכים (16%) בנשים שנבדקו לנגיף, אך שיעורים אלו השתנו בין 6% באוסטרליה ו-50% בארצות הברית.

 

החוקרים מדווחים כי 614 נשים (58%) היו חיוביות לשפעת. מרבית הנשים בקבוצה זו (67%) היו בטרימסטר השלישי להיריון ו-20% סבלו ממחלות רקע. מרבית הנשים שנמצאו חיוביות לשפעת (82%) עדיין היו הרות בתום האשפוז. מבין 110 אשפוזים שהובילו ללידה במהלך האשפוז, החוקרים הצליחו לאסוף נתונים אודות 101 (92%) הריונות עם עובר יחיד שהסתיימו בלידת-חי.

 

מהנתונים עולה כי עד 34% מהלידות הללו היו בשבוע מוקדם. שיעור גבוה משמעותית משיעור לידות מוקדמות בקרב נשים הרות באוכלוסיה הכללית במדינות בעלות הכנסה גבוהה (9%). לא תועדו מקרי תמותה אימהית, אם כי 5% מהאשפוזים דרשו טיפול נמרץ.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מרבית הנשים ההרות אשר אושפזו בשל זיהום נשימתי חד או מחלת חום במהלך שש עונות שפעת היו בריאות קודם לכן ולא קיבלו את החיסון העונתי כנגד שפעת. מחקרים רבים הוכיחו כי החיסון במהלך ההיריון מספק הגנה מפני שפעת הן לאם והן ליילוד במהלך החודשים הראשונים לחיים. ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות השקעת מאמצים נוספים לשיפור היקף הנשים ההרות המחוסנות כנגד שפעת.

 

Journal of Infectious Diseases, online December 26, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני