חדשות

מתן Hydroxychloroquine לא הוביל לשיפור התוצאות בחולים מאושפזים עם COVID-19 בדרגה קלה-עד-בינונית (N Engl J Med)

26/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי בקרב חולים שאושפזו בשל COVID-19 בדרגה קלה-עד-בינונית, מתן Hydroxychloroquine (פלקווניל), לבד או בשילוב עם אזיתרומיצין, לא הוביל לשיפור התוצאות הקליניות בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Hydroxychloroquine ואזיתרומיצין מצויים בשימוש לטיפול בחולים עם COVID-19, אך אין עדויות רבות אודות הבטיחות והיעילות של טיפולים אלו. הם השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, אשר כלל חולים מאושפזים עם COVID-19 חשוד או מאומת. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1:1 לטיפול סטנדרטי, טיפול סטנדרטי עם Hydroxychloroquine במינון 400 מ"ג, פעמיים ביום, או טיפול סטנדרטי עם Hydroxychloroquine במינון 400 מ"ג, פעמיים ביום, בשילוב עם אזיתרומיצין במינון 500 מ"ג, פעם ביום, למשך שבוע.

 

התוצא העיקרי היה המצב הקליני לאחר 15 ימים, כפי שנקבע על-פי מדד בן 1-7 (כאשר מדד גבוה יותר מעיד על מצב רפואי חמור יותר). עוד בחנו החוקרים את בטיחות הטיפול.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 504 חולים עם עדות ל-COVID-19 ומצאו כי בהשוואה לטיפול סטנדרטי, לא תועד הבדל בסיכוי למצב קליני טוב יותר לאחר 15 ימים בעקבות הטיפול ב- Hydroxychloroquine בלבד, או ממתן Hydroxychloroquine עם אזיתרומיצין.

 

באשר לבטיחות הטיפול, מהנתונים עולה כי הארכת מקטע QT ועליה באנזימי כבד היו נפוצים יותר בקרב מטופלים ב- Hydroxychloroquine, לבד או בשילוב עם אזיתרומיצין, בהשוואה לאלו שלא קיבלו אף אחד משני התכשירים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בתועלת של טיפול ב- Hydroxychloroquine בחולים מאושפזים עם COVID-19 בדרגה קלה-עד-בינונית.

 

N Engl J Med 2020

 

הערת מערכת:

המסמר האחרון בארון הקבורה של התרופה שדונלד טראמפ ניסה לקדם בכל כוחו ? יכול להיות שזה גם המסמר האחרון שלו במירוץ לנשיאות ?

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני