חדשות

מדד SOFA אינו מסייע בחיזוי תוצאות הנשמה בחולים עם דלקת ריאות על-רקע קורונה (JAMA)

26/02/2021

 

מדד SOFA (Sequential Organ Failure Assessment) אינו מדויק דיו בכדי להעריך את הסיכון לתמותה של חולים עם דלקת ריאות על-רקע זיהום בנגיף הקורונה, הנדרשים להנשמה מלאכותית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA.

 

מדיניות המיון של חולים עם COVID-19 לעיתים קרובות מתבססת על צורה מסוימת של מדד SOFA. עם זאת, מחקרים טרם המגפה הראו כי מדד SOFA הינו בעל יכולת הבחנה מתונה בלבד לחיזוי ההישרדות של חולים ביחידות טיפול נמרץ עם אלח-דם. השערת המחקר הייתה כי מדד SOFA יהיה פחות מדויק בחולים עם זיהום בנגיף קורונה הנדרשים להנשמה מלאכותית, מאחר וחולים אלו לרוב סובלים מפגיעה חמורה בתפקוד של איברים נוספים.

 

להערכת הנושא השלימו החוקרים מחקר שכלל 675 מבוגרים שטופלו ב-18 יחידות טיפול נמרץ בארצות הברית. כל החולים אובחנו עם דלקת ריאות על-רקע COVID-19 וקיבלו טיפול בחמצן למשך ארבע שעות ומעלה, בטרם הושלמה אינטובציה.

 

מדד SOFA כולל מתן ציון הנע בין 0 עד 4 נקודות לכל אחת משש מערכות איברים, על-בסיס היחס בין לחץ חלקי של חמצן ובין הפרקציה של חמצן נשאף, מדד Glasgow Coma Scale, לחץ עורקי ממוצע, ריכוז קריאטינין בדם, רמת בילירובין וספירת טסיות. מדד SOFA נע בין 0-24 נקודות ומדד גבוה יותר מעיד על תפקוד איבר גרוע יותר.

 

החוקרים חישבו את מדד SOFA על-בסיס הערכים הגרועים ביותר שתועדו בתוך 48 שעות לפני ההנשמה. חציון המדד במדגם החולים עמד על 6 נקודות, כאשר תתי-המדדים עמדו על 3-4 נקודות ב-83.5% מהחולים.

 

למעלה ממחצית מהחולים הלכו לעולמם או שוחררו להוספיס (59.3%). השטח מתחת לעקומת ה-ROC של מדד SOFA עמד על 0.59, בהשוואה ל-0.66 לגיל.

 

לסיכום, הדיוק של מדד SOFA לחיזוי התמותה בחולים לפני הנשמה בשל דלקת ריאות על-רקע COVID-19 היה גרוע ונחות משמעותית, בהשוואה לניסיון לחזות את הסיכון לתמותה על-סמך הגיל בלבד.

 

JAMA, online February 17, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני