חדשות

גורמי סיכון לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה משנית לפתוגנים מעידים לטיפול תרופתי (Eur J Intern Med)

25/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Internal Medicine מדווחים חוקרים מפורטוגל על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים מרותקים למיטה ואלו שקיבלו טיפול אנטיביוטי במהלך שלושת החודשים האחרונים קיים סיכון מוגבר לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה ע"י פתוגנים עמידים לטיפול תרופתי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין הגדרה אחידה של גורמי סיכון לפתוגנים עמידים לטיפול תרופתי במקרים של דלקת ריאות שנרכשה בקהילה. הקריטריון של דלקת ריאות שעל-רקע טיפול רפואי נזנח מאחר ולא סייע רבות בסיווג החולים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לזהות גורמי סיכון לפתוגנים עמידים לטיפול בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שנערך לאורך שנתיים, בבית חולים קהילתי, אשר כלל את כל המבוגרים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין גורמי סיכון (דמוגרפיים, קליניים ואפידמיולוגים) עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה ע"י פתוגן עמיד לטיפול (Pseudomonas aeruginosa, ESBL Enterobacteriaceae, Methicillin Resistant Staphylococcus aureus וחיידקי גראם שליליים לא-מתסיסים אחרים).

 

החיפוש הוביל לזיהוי 660 מקרים של דלקת ריאות שנרכשה בקהילה (גיל ממוצע של 74 שנים, 58.9% גברים). תיעוד מיקרוביולוגי היה זמין ב-32.6% מהמקרים. החוקרים בחרו 197 מקרים להערכה, מהם 37 מקרים של זיהום עם פתוגנים עמידים לטיפול.

 

ניתוח סטטיסטי הצביע על סיכון מוגבר לזיהום בפתוגן עמיד לטיפול באלו עם היסטוריה של קבלת טיפול אנטיביוטי במהלך 90 הימים האחרונים (יחס סיכויים מתוקן של 4.411, רווח בר-סמך 95% של 1.745-11.148) ומרותקות למיטה (יחס סיכויים מתוקן של 5.492, רווח בר-סמך 95% של 2.121-14.222), לאחר תקנון למדד Charlson's Index, CURB-65 ושהות במוסד סיעודי. השטח מתחת לעקומה של מודל זה עמד על 0.832 (רווח בר-סמך 95% של 0.756-0.908), גבוה יותר מזה שתואר עם הקריטריון ששימש להגדרת דלקת ריאות על-רקע טיפול רפואי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חולים מרותקים למיטה וחולים שקיבלו טיפול אנטיביוטי במהלך 90 הימים האחרונים מצויים בסיכון מוגבר לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה ע"י פתוגנים עמידים לטיפול, גם לאחר תקנון למדדים שונים להערכת הסיכון למחלה הזיהומית.

 

Eur J Intern Med. 2021 Oct 17

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני