חדשות

חשיבות תוספי יוד בנשים הרות ומניקות (Pediatrics)

26/05/2014

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בהצהרה חדשה מטעם ה-American Academy of Pediatrics קובעים מומחים כי בנשים הרות ומניקות מומלץ טיפול בתוספי יוד בכמות מספקת. בהצהרה, שהתפרסמה במהדורת יוני של כתב העת Pediatrics, ממליצים המומחים לנשים הרות ומניקות וילדיהן, להימנע מחשיפה לעודף ניטראטים, שלרוב מצוי במים מזוהמים, ותיוציאנטים עקב עישון סיגריות.

 

לדברי המומחים, נשים רבות בגיל הפוריות בארצות הברית סובלות מחסר יוד גבולי, ככל הנראה מאחר והמלח במוצרי מזון מעובדים אינו כולל יוד. חסר יוד עצמו עשוי לפגוע התפתחות המוח של הצאצאים; בנוסף, חסר יוד מגדיל את הרגישות להשפעות מזיקות של מזהמים סביבתיים, דוגמת ניטראטים, תיוציאנטים ופרכלורט. למרות שעל נשים הרות ומניקות ליטול תוספים המכילים כמות יוד מספקת, רק 15% עושות כן.

 

ייצור הורמוני תירואיד דורש צריכת יוד בכמות מספקת. תת פעילות של בלוטת התריס שאינה מטופלת היטב בילדות עשויה להשפיע על ההתפתחות הקוגניטיבית, ובמקרים חמורים, ייתכן נזק מוחי קבוע וחמור.

 

מלח שולחן המכיל יוד סייע במניעת חסר יוד לפני שמזון מעובד הפך למקור העיקרי למלח בתזונה בארצות הברית, בו לא נעשה שימוש במלח עם יוד. השכיחות של חסר יוד עלתה לצד צריכת מוצרי מזון מעובד וכשליש מהנשים ההרות בארצות הברית סובלות כעת מחסר יוד.

 

המלצות לרופאים:

 

·         על רופאי ילדים להכיר את האפשרות לחסר יוד בנשים הרות ומניקות ובילדיהן, ולייעץ בהתאם.

·         על אימהות מניקות להקפיד על נטילת תוספים המכילים לפחות 150 מיקרוגרם יוד ולהשתמש במלח שולחן המכיל יוד לצריכה יומית כוללת של 290-1,100 מיקרוגרם.

·         יש מקום בדיקות שתן לזיהוי חסר יוד באימהות צמחוניות או אלו שאינן צורכות מוצרי חלב או דגים.

·         במטרה למנוע הפרעה במעבר יוד ומניעת מתהמוגלובינמיה ביילודים, על אימהות מניקות להימנע מעודף ניטראטים.

·         מומלץ לנשים הרות לא לעשן ולהימנע מכל חשיפה לעישון פאסיבי, שהינה מקור שיפה לתיוציאנטים.

 

 

Pediatrics. 2014;133:1163-1166

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני