חדשות

הערכת היעילות והבטיחות של Enoxaparin בהיריון (Adv Ther)

10/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Advances in Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה מהן עולה כי טיפול ב-Enoxaparin (קלקסן) במהלך היריון לטיפול ומניעה של תרומבואמבוליזם מלווה בשיעור סיבוכים נמוך משמעותית בהשוואה לאספירין, אך לא תועדו נתונים רבים אודות יעילות הטיפול בספרות הרפואית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד כה לא פורסמה סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת הבטיחות והיעילות של Enoxaparin לטיפול ומניעת תרומבואמבוליזם במהלך הריון. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Cochrane לזיהוי מחקרים קליניים או תצפיתיים בנשים הרות שטופלו ב-Enoxaparin.

 

מבין 485 מאמרים שזיהו החוקרים, 24 מחקרים קליניים ותצפיתיים פורסמו משנת 2000. רק מחקר עוקבה תצפיתי אחד ומחקר אקראי-מבוקר בודד התמקדו בשימוש ב-Enoxaparin למניעת תרומבואמבוליזם ורידי ולכן לא ניתן היה לבחון את יעילות הטיפול; המחקרים האחרים כללו נשים עם אירועים חוזרים של אובדן היריון (15 מחקרים), היסטוריה של סיבוכים של כלי דם של השליה (5 מחקרים) וכישלונות חוזרות של טיפולי הפריה חוץ גופית (2 מחקרים) ולכן שימשו להערכת הבטיחות בלבד.

 

אירועי דמם היו נפוצים יותר באופן לא-משמעותי עם Enoxaparin, בהשוואה לביקורות לא-מטופלות (סיכון יחסי של 1.35, רווח בר-סמך 95% של 0.88-2.07), אך שיעור האירועים היה נמוך יותר עם Enoxaparin, בהשוואה לאספירין (סיכון יחסי של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.62-1.39); אירועים תרומבואמבוליים, תרומבוציטופניה וטרטוגניות היו אירועים נדירים.

 

בנשים עם היסטוריה של אירועים חוזרים של אובדן היריון, שיעורי אובדן היריון היו נמוכים יותר משמעותית בקרב מטופלות ב-Enoxaparin, בהשוואה לביקורות (סיכון יחסי של 0.58, רווח בר-סמך 95% של 0.34-0.96) ומשלב Enoxaparin עם אספירין לעומת אספירין בלבד (סיכון יחסי של 0.42, רווח בר-סמך 95% של 0.32-0.56). בנוסף, השיעורים היו נמוכים יותר עם Enoxparin בהשוואה לאספירין בלבד (סיכון יחסי של 0.39, רווח בר-סמך 95% של 0.15-1.02), אם כי זוהתה הטרוגניות מובהקת סטטיסטית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהערכת הנתונים בספרות הרפואית אודות הבטיחות והיעילות של Enoxaparin ביעילות אין די נתונים להערכת יעילות הטיפול, כאשר מבחינת בטיחות הטיפול נמצא כי Enoxaparin מלווה בשיעור סיבוכים נמוך משמעותית בהשוואה לאספירין.

 

Adv Ther. 2019 Oct 31

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני