חדשות

טבעת נרתיקית בטוחה כמו PrEP בהיריון מתקדם (IAS)

27/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

הטבעת הנרתיקית ארוכת הטווח, dapivirine, המפחיתה את הסיכון ל-HIV בקרב נשים צעירות, הייתה בעלת פרופיל בטיחות דומה בסוף ההיריון למשטר אוראלי מניעתי יומי של PrEP (pre-exposure prophylaxis), לפי ניתוח ביניים של מחקר תווית פתוחה שבוצע באפריקה שמדרום לסהרה והוצג בכנס האגודה הבינלאומית לאיידס בנושא מדעי ה-HIV. תוצאות הריון שליליות במחקר היו נדירות, עם לידה שקטה אחת ותמותת ילוד אחד בזרוע ה-tenofovir disoproxil fumarate/emtricitabine (TDF / FTC; Truvada) מתוך 141 משתתפות.

נתוני בטיחות ויעילות קיימים עבור הטבעת הנרתיקית dapivirine בקרב נשים שאינן בהריון, בגיל הפריון וסיסג'נדריות, וארגון הבריאות העולמי המליץ ​​עליה בינואר כאופציה למניעת הריון לנשים בסיכון גבוה ל-HIV. עם זאת, המחברים ציינו כי חסרים נתונים דומים לגבי נשים בהריון. MTN-042 DELIVER הוא מחקר פאזה IIIb מתמשך, במהלכו נשים בגילאי 18 עד 40 בדרום אפריקה, מלאווי, אוגנדה וזימבבווה חולקו באקראי ביחס של 2:1 או לשימוש בטבעת הנרתיקית החודשית dapivirine או ל-TDF/FTC אוראלי בשליש השלישי להריון, משבוע 36 להריון ועד כמעט 42 שבועות.

בסך הכל, 150 משתתפות חולקו באקראי, 101 לטבעת הנרתיקית dapivirine ו-49 לטיפול ב-TDF/FTC. נתוני תוצאות ההיריון היו זמינים עבור 99 נשים בזרוע הטבעת ועבור כל 49 הנשים בזרוע ה-TDF/FTC. הגיל החציוני של המשתתפות היה 25, כאשר 31% דיווחו על הריון קודם. גיל ההריון החציוני בתחילת המחקר בשתי הקבוצות היה 36 שבועות. כל 99 הנשים בזרוע הטבעת dapivirine דיווחו על לידה חיה ו-98 דיווחו על לידה במועד. לידה מוקדמת אחת נרשמה בזרוע הטבעת dapivirine ושתי לידות מוקדמות בזרוע ה-TDF/FTC, כאשר 48 מתוך 49 הנשים דיווחו על לידת חי.

הפרעות יתר לחץ דם בהריון היו נדירות, שלושה מקרים בזרוע הטבעת dapivirine וארבעה בזרוע ה-TDF/FTC. מתוכם, כל שלושת המקרים בזרוע הטבעת dapivirine היו יתר לחץ דם הריוני בהשוואה לשניים בזרוע ה-TDF/FTC. לשתי מטופלות בזרוע ה-TDF/FTC הייתה פרה-אקלמפסיה, אחת עם מאפיינים חמורים ואחת ללא. אף אחת מהנשים לא דיווחה על אקלמפסיה. שתי נשים בזרוע הטבעת dapivirine דיווחו על דימום לאחר הלידה, בעוד ששתי נשים בזרוע ה-TDF/FTC דיווחו על דימום בזמן/לפני הלידה ודימום לאחר הלידה. בנוסף, אישה בזרוע ה-TDF/FTC דיווחה על אירוע בחילה בדרגה III הקשור למוצר. שיעורי תוצאות ההיריון השליליות היו "דומים לשיעורים שנצפו בקהילות בהן נערך המחקר", ציינו הכותבים. "נתונים אלה תומכים בביצוע תוכניות למחקר על בטיחות הטיפול בקרב נשים בשלב מוקדם יותר של ההיריון המשתמשות בטבעת הנרתיקית dapivirine".

לכתבה ב- medpagetoday

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני