חדשות

מה בין טיפול לפני לידה בסטרואידים ובין תוצאות נוירו-התפתחותיות בפגים שנולדו לאחר שבוע 34? (Archives of Disease in Childhood - Fetal and Neonatal Edition) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

12/10/2021

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood – Fetal and Neonatal Edition מחקר בראשות דר' אמיר אבירם מבית החולים סאניברוק בטורונטו, קנדה, מצא כי בפגים שנולדו לאחר 34 שבועות היריון, מתן טיפול בסטרואידים לפני שבוע 34 להיריון מלווה בעליה בהיקף הפניות להערכה רפואית להשלמת בדיקות שמיעה וראיה וחשד להפרעות נוירו-קוגניטיביות עד גיל 5 שנים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול לפני הלידה בסטרואידים מפחית את התחלואה והתמותה ביילודים שנולדו מוקדם, אך אין מידע אודות הבטיחות ארוכת הטווח של טיפול זה. השערת המחקר הייתה כי ייתכן סיכון מוגבר לאירועים חריגים על-רקע טיפול מוקדם בסטרואידים בקרב יילודים שנולדו בין שבוע 34 לשבוע 36 ושישה ימים , כאשר התועלת של טיפול זה אינה בולטת.

 

המחקר הרטרוספקטיבי, מבוסס-אוכלוסיה, כלל את כל היילודים שנולדו באונטריו, קנדה, בין 2006 עד 2011, בין שבוע 34 לשבוע 36 ושישה ימים, עם מעקב של לפחות חמש שנים. החוקרים בחנו את הקשר בין חשיפה לסטרואידים לפני שבוע 34 להיריון ובין חשד להפרעות נוירו-קוגניטיביות, בדיקות שמיעה או ראיה.

 

מדגם המחקר כלל 25,668 יילודים, מהם 2,689 (10.5%) קיבלו טיפול בסטרואידים לפני הלידה. בקרב תינוקות בקבוצת הטיפול המוקדם בסטרואידים תועד משקל לידה ממוצע נמוך יותר ושיעורים גבוהים יותר של משקל לידה מתחת לאחוזון 10, החייאת יילודים ואשפוז יילודים ביחידת טיפול נמרץ.

 

בגיל חמש שנים, חשיפה לפני הלידה לטיפול בסטרואידים לווה בסיכון מוגבר לחשד להפרעה נוירו-קוגניטיבית (יחס סיכון מתוקן של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.20), בדיקות שמיעה (יחס סיכון מתוקן של 1.20, רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.31) ובדיקות ראיה (יחס סיכון מתוקן של 1.06, רווח בר-סמך 95% 1.01-1.11).

 

ממצאי המחקר מעידים כי מתן טיפול בסטרואידים לפני שבוע 34 להיריון לפגים שנולדו לאחר שבוע 34 מלווה בעליה בהיקף הפניות להערכה רפואית להשלמת בדיקות שמיעה וראיה וחשד להפרעות נוירו-קוגניטיביות עד גיל 5 שנים.

 

Archives of Disease in Childhood - Fetal and Neonatal Edition Published Online First: 29 September 2021

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

למרות שברורה לנו היעילות של טיפול בסטרואידים לאם לפני לידת פגים קטנים הרי שלא ידוע רבות על תופעות הלואי של late preterms שטופלו בסטרואידים טרם הלידה. מחקר זה מוצא ש-late preterms שטופלו בסטרואידים לפני הלידה יסבלו יותר מבעיות התפתחותיות בהמשך החיים לעומת פגים שלא טופלו בסטרואידים. ממצא זה גורם לנו לחשוב ביתר זהירות למי להמליץ לקבל סטרואידים טרם הלידה. כמו כן הוא גורם לנו לחשוב על הטיפול טוב יותר על מנת שימנע סיבוכים מבלי לגרום לנזקים ארוכי טווח.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני