חדשות

פרופיל משק סוכר טוב יותר בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות תחת טיפול בגלולות למניעת היריון (Diabetes Care)

16/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות, טיפול בגלולות למניעת היריון מלווה בסיכון מופחת להפרעות במשק הסוכר, בכל קטגוריות מדד מסת גוף.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחזורים לא-סדירים מלווים בסיכון מוגבר לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם. תסמונת שחלות פוליציסטיות מתאפיינת בעודף אנדרוגנים ומחזורים לא-סדירים; אנדרוגנים מובילים לסיכון מטבולי מוגבר בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. גלולות משולבות למניעת היריון משמשות לטיפול בנשים אלו הן לצורך הסדרת המחזורים והן להפחתת האנדרוגנים.

 

כעת ביקשו החוקרים לבחון את השימוש בגלולות משולבות למניעת היריון והסיכון להפרעות במשק סוכר (טרום-סוכרת וסוכרת מסוג 2) בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר THIN (The Health Improvement Network), הכולל 3.7 מיליון מטופלים מ-787 מרפאות והשלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, מבוסס-אוכלוסיה, במטרה לקבוע את הסיכון להפרעות במשק הסוכר ב-64,051 נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ו-123,545 ביקורות תואמות. הם גם השלימו מחקר מקרה-ביקורת להערכת השימוש בגלולות בהתאם לסיכון להפרעות משק סוכר, אשר כלל 2,407 נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות עם וללא הפרעה במשק הסוכר במהלך המעקב.

 

מהנתונים עולה כי בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות תועד סיכון גבוה ב-87% להפרעות במשק סוכר (יחס סיכון מתוקן של 1.87, רווח בר-סמך 95% של 1.78-1.97), לאחר תקנון לגיל, מצב סוציאלי ירוד, מדד מסת גוף, מוצא אתני ועישון, עם שיעורים מוגברים של הפרעה במשק הסוכר בכל קטגוריות מדד מסת גוף.

 

בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות שטופלו בגלולות משולבות למניעת היריון הסיכון להפרעות במשק הסוכר היה נמוך ב-28% (יחס סיכויים מתוקן של 0.72, רווח בר-סמך 95% של 0.59-0.87).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים במטרה להבין טוב יותר את הנושא ואת המנגנון בבסיס הקשר בין טיפול בגלולות ומשק הסוכר באוכלוסיה זו.

 

Diabetes Care 2021 Oct

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני